Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Światowe Dni Świadomości Autyzmu 2022 - podsumowanie

Już po raz siódmy łomżyńska Fundacja DR OTIS aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przypadające na 2 kwietnia. Jak co roku pracownicy fundacji postawili na integrację mieszkańców z osobami ze spektrum autyzmu oraz działania informacyjne uświadamiające obecność osób z tym zaburzeniem, potrzebę ich wspierania, a także zrozumienia specyfiki zachowań i potrzeb.

Od kilku edycji DR OTIS realizuje cele obchodów nie jednego dnia, ale przez cały miesiąc – tak, by każdy mógł wybrać formę przekazu, czas i miejsce uczestnictwa. Nie jest bowiem łatwo skierować wzrok ludzi na tak trudny temat, jakim są zaburzenia i innego rodzaju niepełnosprawności. Jednak nie należy unika tego typu tematów, gdyż każdego rodzaju nawet najdrobniejsza pomoc daje osobom z autyzmem szansę na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Z kolei im większa świadomość społeczeństwa, tym lepsze samopoczucie osób z niepełnosprawnością.

Tegoroczne obchody, nad którymi Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Łomży dr Mariusz Chrzanowski, rozpoczął 4 kwietnia „Niebieski Marsz”. Trasę prowadzącą ulicami miasta wyznaczyły ponownie niebieskie flagi z wydrukowanym hasłem. Tym razem myślą przewodnią łomżyńskiego Światowego Dnia Świadomości Autyzmu było „Poznajmy się z autyzmem”. Jak bowiem wiadomo - im więcej uczestników, tym wiadomość idzie dalej. Elementem obchodów były lekcje o autyzmie - w tym roku skierowane do pracowników urzędów, które odbyły się w siedzibie Fundacji przy ul. Sybiraków 24. Kolejny raz na ulice Łomży wyjechał autobus „Autyzm na kółkach” z przekazem do mieszkańców - jak ważne jest, aby wspiera nie tylko osoby z autyzmem, ale wszystkie osoby z niepełnosprawnością.

Podczas obchodów odbyła się również druga odsłona Konkursu Fotograficznego dla amatorów i profesjonalistów. Zwycięzców wyłoniono w trzech kategoriach. Sukces odniosły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży, które zdobyły wszystkie nagrody:

Kategoria I (dzieci do V klasy):

- I miejsce - Maja Welszyng (klasa IV) - „Cisza”

- II miejsce - Wojciech Robaczewski (klasa IV) - „Dotyk”

- III miejsce - Dawid Truszkowski (klasa II) - „Mój świat”

Kategoria II (klasy VI – VIII)

- I miejsce - Magdalena Duchnowska (klasa VII) - „Osamotnienie”

- II miejsce - Laura Rogowska (klasa VII) - „Serce dla Ciebie”

Opiekunem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży był nauczyciel przyrody Pan Jacek Sokołowski.

Kategoria III (młodzież, szkoły średnie i dorośli)

- I miejsce - Pani Katarzyna Owerska-Góral

Fundacja serdecznie dziękuje za wsparcie w roli jurorów Dyrektorowi Teatru Lalki i Aktora w Łomży Panu Mirosławowi Antoniukowi, Pani Dorocie Ciwoniuk (organizatorce pracy artystycznej) z Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz Panu Mirosławowi Kuciszowi z FotoGabs w Łomży. Podczas obchodów odbył się również konkurs plastyczny placówek oświatowych Fundacji DR OTIS. Tegoroczny Światowy Dzień Świadomości Autyzmu zwieńczyła skromna gala w Hali Kultury przy ul. Stary Rynek w Łomży, w czasie której odbył się m.in. konkurs „Wiedzy o autyzmie”. Galę uświetnił występ znakomitej Julity Kaczyńskiej.

Każde nasze kwietniowe spotkanie odbywa się dzięki wsparciu wielu ludzkich serc. W tym roku to wsparcie okazali: współorganizator Urząd Miejski Łomża, Komenda Miejska Policji w Łomży, Grupa Ratownicza Nadzieja w Łomży, Radny Rady Miejskiej Łomży Pan Piotr Serdyński, Proboszcz Ks. Kan. Andrzej Godlewski, Parafia pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży, pracownicy Zakładu Karnego w Grądach Woniecko, wolontariusze – kadra placówek oświatowych Fundacji DR OTIS, Aleksandra Szczudło – Poseł na Sejm RP województwa podlaskiego, Starostwo Powiatowe w Łomży, Teatr Lalki i Aktora w Łomży, Julita Kaczyńska, Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa w Łomży, Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Sklep Fotograficzny FotoGabs, Radio Nadzieja, Hexa Bank, Sklep Pisak Leszek Cwalina, Piwiarnia Warka w Łomży, Studio Tatuaży Las Canvas, Miss Ziemi Łomżyńskiej, Drukarnia Wieloformatowa Visualpro, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Łomży, Literkowo - dekoracje na każda okazję w Łomży, Anamed Zdrowie Anna Wołkowicz, Sklep Aldi, Galeria Veneda. Wszystkim wspierającym bardzo dziękujemy!

Podsumowując tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu nie tylko dziękujemy, ale cieszymy się rosnącą z roku na rok liczbą osób biorących udział w obchodach, pomagających w organizacji i wspierających nowymi pomysłami.

- „Uważamy, że wiedzieć znaczy otworzyć się na temat autyzmu i być bliżej. Rosnąca liczba osób z wszelkimi zaburzeniami czy niepełnosprawnościami z roku na rok zwiększa się. Wiedza i umiejętne podejście sprawi, że znalezienie się w podobnej sytuacji pomoże nie tylko osobom z potrzebami, ale także nam samym. Dzięki świadomości nie staniemy się bezsilni w zderzeniu z rzeczywistością” – podsumowuje Dorota Zwierzyńska z Fundacji DR OTIS.

tekst płatny

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę