Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Najbliższe dni z burzami i opadami deszczu

Główne zdjęcie
Chmura nad Łomżą

Polska będzie pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego, który przyniesie nam burze z silnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. Front atmosferyczny dzieli nasz kraj na chłodniejszy zachód, oraz cieplejszy wschód. Wschodnia i centralna część Polski znalazła się w ciepłym i zasobnym w wilgoć powietrzu polarnym morskim.

W środę najsilniejsze burze wystąpią na wschodzie i w centrum kraju – prognozuje IMGW. Mogą im towarzyszyć opady deszczu i silny wiatr. Wydano ostrzeżenie meteorologiczne dla całej wschodniej części kraju, w tym Łomży i powiatu łomżyńskiego, w którym prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad. Temperatura w dzień osiągnie maksymalnie 23°C

W nocy ze środy na czwartek burze będą występować głównie na południu i w centrum kraju.

Czwartek spodziewane są kolejne burze. Mogą występować w całym kraju, ale najgroźniejsze będą na obszarze od Warmii i Mazur, po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Będą im towarzyszyć opady deszczu do 30-40 mm, a porywy wiatru mogą sięgną nawet 80 km/h. Nadal najcieplej będzie na wschodzie (do 29°C) w rejonie Łomży 26°C.

W piątek burze obecne będą jeszcze na wschodzie i południu, na pozostałym obszarze pogoda będzie się stopniowo poprawiać. Weekend przyniesie nam już spokojniejszą aurę, możliwe są przelotne opady deszczu, ale będzie też dużo chwil ze słońcem. Temperatura około 24°C.|


Sytuacja i prognoza hydrologiczna
W województwach objętych ostrzeżeniami meteorologicznymi, przed burzami z gradem, w najbliższych dniach prognozowane są opady burzowe do 30 mm (30 l/m2), a w czwartek nawet 40 mm. Takie opady mogą powodować punktowe wzrosty stanów wody w aktualnych strefach i do strefy wody wysokiej, z krótkotrwałymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Gwałtownymi wzrostami najbardziej zagrożone są mniejsze zlewnie, zwłaszcza górskie, oraz zlewnie silnie zurbanizowane. W obszarach miejskich możliwe są lokalne podtopienia.  Najbardziej niebezpieczne sytuacje mogą się rozwinąć w przypadku wystąpienia w jednym miejscu kumulacji opadów z kilku burz. Z prognoz zagrożeń hydrologicznych IMGW nie przewiduje ostrzeżeń dla terenu Łomży i powiatu łomżyńskiego. 

Stany wody na rzekach układają się w strefie wody średniej i niskiej, tylko punktowo wysokiej. Aktualnie nie występują przekroczenia stanów umownych (ostrzegawczych i alarmowych).

Prognozowane na dziś i najbliższe dni opady o charakterze burzowym nie będą miały większego wpływu na poprawę sytuacji pod względem suszy hydrologicznej, gdyż będą to głównie opady gwałtowne i punktowe oraz tylko częściowo występujące w województwach, gdzie liczba stacji z przepływem poniżej SNQ jest największa (wielkopolskie, dolnośląskie, lubelskie). Ponadto wysokie temperatury i związane z nimi silne parowanie oraz intensywna wegetacja będą również miały niekorzystny wpływ na sytuację hydrologiczną.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę