Jubileuszowy czerwiec w parafii Krzyża Świętego
Występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego rozpoczął obchody 25-lecia parafii Krzyża Świętego. Zaprzyjaźnieni z nią i zawsze świetnie w Łomży przyjmowani artyści w mundurach zapewnili też wyjątkową oprawę wokalno-instrumentalną południowej mszy świętej, co w ich wykonaniu nie zdarza się często. – 25-lecie naszej parafii będzie świętowane we wszystkie kolejne niedziele czerwca, a zakończy się uroczystościami w dniu 14 września – zapowiada ks. Andrzej Godlewski.
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego gości w świątyni Krzyża Świętego regularnie i czuje się tam jak w domu, zawsze bardzo gościnnie przyjmowany i równie gorąco oklaskiwany podczas koncertów. Z okazji jubileuszu parafii zagrała jego Orkiestra Koncertowa. Przedsmak tego koncertu mieli już uczestnicy uroczystej sumy, ponieważ na jej początku zabrzmiało „Z dawna Polski tyś królową”, podczas ofiarowania „Ave verum corpus”, ale nie Saint-Saënsa czy Mozarta, lecz brytyjskiego kompozytora Edwarda Elgara. Podniesieniu towarzyszyła tradycyjna „Intrada”, a komunii, między innymi, słynne „Panis Angelicus” Cesara Francka. Po błogosławieństwie zabrzmiało podniosłe „Boże, coś Polskę”, po którym artyści płynnie przeszli do „Preludium”, połącznego z „Polonezem husarskim” Krzesimira Dębskiego. Ciekawie zestawiony program obejmował utwory od XIX-wiecznych do najnowszych, ze szczególnym uwzględniem walk o odzyskanie niepodległości, 20-lecia międzywojennego oraz okresu II wojny światowej.
Jako soliści zaprezentowali się, doskonale w Łomży znani, Natalia Winnik, Judyta Nowak i Jan Kierdelewicz oraz Maciej Gronek, koncert prowadziła Katarzyna Soja, a dyrygowali, również często tu goszczący, ppłk Marcin Ślązak i mjr Dariusz Kaczmarski. Licznym słuchaczom najbardziej przypadły do gustu „Pieśń wojenna” Stanisława Moniuszki, „Szara piechota”, „Hej chłopcy, bagnet na broń”, wyciskająca u niektórych łzy „Czerwone maki na Monte Cassino” i równie wzruszająca „Piosenka o mojej Warszawie” Mieczysława Fogga. Podobały się również te nowsze, w tym ciekawie zaaranżowana, z wykorzystaniem trzyosobowej sekcji rytmicznej oraz harfy, „Mała dziewczynka z AK” oraz „Dziewczyna z granatem w ręce” Bartosza Chajdeckiego z filmu „Czas honoru”. Szczególnie ten ostatni utwór potwierdził, że dęta Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego to muzycy nie lada, dali bowiem swingowy popis na nawyższym poziomie, łącznie z krótką solówką saksofonisty Waldemara Wąsika. Koncert zakończył „Marsz Pierwszej Brygady”, kolejny utwór znany kilku pokoleniom Polaków, a owacje po jego zakończeniu długo nie milkły. Był to dopiero początek jubileuszu parafii Krzyża Świętego, który na dobrą sprawę zakończy się dopiero w połowie września.
– Parafia Krzyża Świętego została erygowana 22 czerwca 1997 roku – mówi ks. Andrzej Godlewski. – Czerwiec zawsze był więc dla naszej parafii szczególnym miesiącem, ponieważ to i rocznica jej powstania, i Dzień Dziecka, a nasza parafia to młode małżeństwa, więc dzieci jest tu sporo. Dlatego od 2000 roku zaczęliśmy organizować festyny parafialne, będące nie tylko świętem naszej parafii, ale również tej części Łomży. Czerwiec tego roku, poprzedzony konkursem imienia Hanki Bielickiej, również będzie miesiącem szczególnym, bo z okazji jubileuszu w każdą niedzielę coś się będzie u nas działo. Dzisiaj zainaugurowała te obchody Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego – ten zespół od wielu lat, dzięki pułkownikowi Ryszardowi Matuszewskiemu, regularnie występuje w naszej świątyni i są to piękne koncerty kolędowe czy pieśni wojskowych i religijnych oraz oprawy mszy świętych.
Za tydzień zapraszamy na nasz parafialny festyn, wspólne działanie wszystkich działających u nas grup: modlitewnych, scholek czy parafialnego chóru; będzie to wspólne, rodzinne świętowanie z konkursami i różnymi atrakcjami. 19 czerwca będzie tak zwana biała niedziela, dzięki współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Łomży, zaprosiliśmy też Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział Łomża oraz Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych. Z kolei w ostatnią niedzielę czerwca łomżyńska Filharmonia Kameralna da z naszym chórem koncert po mszy o godzinie 12. Zakończenie tych obchodów zaplanowałem na 14 września – będzie to nasz odpust parafialny, msza święta oraz odbędzie się promocja monografii 25-lecia naszej parafii, autorstwa pani Gabrieli Szczęsnej.
Wojciech Chamryk