Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Jakie rolki wybrać dla początkujących?

Są świetną formą rekreacji dla całej rodziny. Stanowią doskonały środek transportu i zapewniają wiele korzyści dla zdrowia. A przede wszystkim gwarantują mnóstwo dobrej zabawy i pozytywnych emocji. Będą zatem również doskonałym prezentem dla dzieci. Jak wybrać rolki dla początkujących?

Początek lata to zawsze idealny moment na rozpoczęcie przygody z nową dyscypliną, a rolki z pewnością będą znakomitym wyborem. Dlaczego? Jazda na rolkach (https://sportano.pl/rolki-i-lyzworolki) ma wiele zalet. Pozwala doskonalić koordynację ruchową i zmysł równowagi. Angażuje do pracy wiele partii ciała, w tym mięśnie nóg, ud i pośladków oraz grzbietu i ramion. To forma aktywności uprawiana na świeżym powietrzu, więc zapewnia dotlenienie organizmu i nabranie odporności. W przyjemny sposób umożliwia pozbycie się nadmiernych kilogramów. Od czego zatem zacząć? Po jakie modele sięgnąć?

Rodzaj rolek i najważniejsze elementy

Na rynku dostępnych jest wiele typów rolek, m.in. biegowe, hokejowe, agresywne, freeskate czy nordic. Początkujący użytkownicy zawsze powinni wybierać rolki rekreacyjne, określane również jako rolki fitness. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Rolki rekreacyjne tworzone są z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu jazdy, będą idealne do nauki i pokonywania krótszych oraz średnich dystansów.

Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze modelu dla siebie jest rodzaj kółek. Do jazdy rekreacyjnej najlepsze będą te o średnicy od 80 do 110 mm. Mniejsze sprawdzą się przede wszystkim podczas podróżowania po mieście (np. drogami rowerowymi), gdyż są bardziej zwrotne i gwarantują nieco krótszy czas hamowania. Z kolei te o większej średnicy zapewnią większą przyczepność i możliwość rozwijania dużych prędkości. Istotny jest także stopień twardości kółek, do jazdy rekreacyjnej najlepsze będą te z oznaczeniem w zakresie 78-85A.

Kolejną ważną kwestią są łożyska, które odpowiadają za precyzję jazdy. Najczęściej ich poziom określa się w skali ABEC. Im wyższy parametr, tym lepsze panowanie nad rolkami i bardziej komfortowa jazda. Wybierając modele rekreacyjne, warto sięgać po łożyska o wskaźniku co najmniej ABEC-5, optymalne to ABEC-7.

W wysokiej jakości rolkach rekreacyjnych stosuje się buty o umiarkowanym stopniu twardości, które gwarantują wysoki poziom wygody. Warto zwracać uwagę na obecność dodatkowych systemów i technologii (np. Cool Breath Mesh czy BootEES Easy Entry System), które odpowiadają m.in. za prawidłową wentylację czy łatwe zakładanie.

Jak wybrać rozmiar rolek dla dorosłych i dzieci?

Profesjonalne marki rolek rekreacyjnych dla dorosłych umożliwiają dobranie właściwego rozmiaru według tej samej skali, co rozmiary butów (np. 37 EU czy 41 EU). Oczywiście w ten sposób wyrażana jest długość wkładki. Wybierając pierwsze rolki, warto sięgnąć po rozmiar nieco większy, niż ten w butach noszonych na co dzień. Efekt powinien być taki, że przy postawionej stopie na równym podłożu palce nie dotykają bezpośrednio czubka buta rolki, a użytkownik może swobodnie nimi poruszać. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas dłuższego wysiłku stopa nieznacznie puchnie. Taka dodatkowa niewielka przestrzeń zapewni wówczas odpowiedni komfort, a jednocześnie nadal będzie gwarantować właściwą stabilizację.

Zdjęcie 2-001.jpg

Podczas wyboru rozmiaru rolek rekreacyjnych dla dzieci należy kierować się tymi samymi zasadami, co w modelach dla dorosłych. Wiadomo jednak, że stopy najmłodszych cały czas rosną i może się zdarzyć, że kupione rolki za miesiąc będą już za małe. Dlatego kiedy dziecko jest w fazie intensywnego rozwoju, najlepiej sięgać po rolki dla dzieci z możliwością regulacji. Wiele czołowych marek oferuje modele, które można ustawiać w zakresie nawet kilku rozmiarów. Takie rozwiązanie sprawi, że rolki będą służyć dziecku nawet przez kilka sezonów.

Za właściwe dopasowanie rolek odpowiada zawsze także system zapinania. W wysokiej jakości modelach składa się on zazwyczaj ze sznurowadeł, rzepu w środkowej części oraz klamry na wysokości kostki. Dzięki temu zapewnia możliwie najlepsze dostosowanie do kształtu stopy, a tym samym wysoki poziom komfortu i pełną kontrolę nad rolkami w czasie jazdy.

Najlepsze marki i przedział cenowy

Producenci, którzy na rynku istnieją od wielu lat i cieszą się uznaniem milionów użytkowników z całego świata to Fila, Bladerunner, K2, Powerslide, Rollerblade czy Roces. Oferują najwyższej jakości modele rolek dla dzieci i dorosłych, wyposażone w nowoczesne systemy i technologie. Jak kształtują się ceny rolek rekreacyjnych? Modele dla dorosłych to wydatek od 380 zł do 3000 zł. Z kolei rolki rekreacyjne dla dzieci kosztują od 170 zł do 800 zł. Ostateczna wartość zależy oczywiście od użytych materiałów czy stopnia zaawansowania danego modelu. To jednak jednorazowy wydatek, który z pewnością się opłaci. Profesjonalne rolki zagwarantują wiele dobrej zabawy, mnóstwo pozytywnych emocji i rodzinnych wspomnień do końca życia. A także lepsze zdrowie, kondycję i samopoczucie.

tekst płatny

 

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę