Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Piła łańcuchowa - sprawdź jaką wybrać

Główne zdjęcie
KPixMining / Shutterstock.com

Piła łańcuchowa, zwana również pilarką, to popularne narzędzie o wszechstronnym zastosowaniu. Jest niezastąpiona we wszelkich pracach ogrodniczych, rolniczych, leśnych oraz w przydomowym warsztacie. Zakup piły łańcuchowej to niełatwe zadanie, ze względu na ogromny wybór tego typu narzędzi. Jaką pilarkę wybrać? W tym krótkim poradniku postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Pilarka — elektryczna, spalinowa czy akumulatorowa?

Na rynku dostępne są piły łańcuchowe: spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. Poza tym prostym podziałem trzeba mieć na uwadze, że poszczególne modele różnią się między sobą m.in. wagą, mocą silnika, funkcjonalnością, rodzajem zasilania, stopniem emisji spalin i poziomem wytwarzanego hałasu.

Pilarka elektryczna jest prosta w obsłudze, lekka i emituje niewielkie wibracje. Dzięki swojej niewielkiej wadze i stosunkowo niskiemu poziomowi hałasu jest ona polecana przede wszystkim do prostych, niewymagających prac w przydomowym ogrodzie. Minusem jest konieczność stałego podłączenia do prądu oraz niska moc silnika.

Piła łańcuchowa akumulatorowa dzięki wbudowanemu akumulatorowi nie wymaga stałego podłączenia do prądu. Charakteryzuje się niewielką wagą, niskim natężeniem hałasu oraz brakiem emisji spalin. Jest to urządzenie umożliwiające dużą mobilność i stosunkowo długą pracę.

Spalinowa piła łańcuchowa to sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów, ponieważ posiada największą moc silnika. Taka pilarka poradzi sobie nawet z najcięższymi zadaniami. Jest idealnym sprzętem do prac na budowach, przy wycinkach lasów czy w tartakach. Piła spalinowa to urządzenie niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety są one zdecydowanie głośniejsze od pilarek elektrycznych, a ich waga sięga do kilkunastu kilogramów. Są to piły łańcuchowe dla osób doświadczonych, które poradzą sobie z bardziej wymagającym sprzętem.

Zdjęcie główne.jpg
CaptionKPixMining / Shutterstock.com

Kluczowym kryterium w wyborze odpowiedniej piły łańcuchowej jest jej zastosowanie. Zastanów się, do czego będziesz ją wykorzystywać i na jakich parametrach zależy Ci najbardziej. Warto również zwrócić uwagę na to, czy piła posiada hamulec bezpieczeństwa, minimalizację drgań, system do oczyszczania spalin oraz napinacz łańcucha. Kupując piłę łańcuchową kieruj się solidnością wykonania, tak aby zagwarantować sobie wysoką wydajność w czasie pracy.

Pozostałe narzędzia ogrodowe

Ten krótki poradnik jest na temat pilarki, ale tak naprawdę pewne porady dotyczące zakupu sprzętu ogrodniczego są uniwersalne dla wszystkich narzędzi. Niezależnie od tego czy kupujemy dobry opryskiwacz, grabie, łopatę, sekator czy wspomnianą piłę. Istotne jest to, żeby wybrać sprzęt, który pochodzi od renomowanego producenta. Gwarancja na zakupiony sprzęt oraz ogólnie pojęta jakość wykonania z reguły daje większe szanse na to, że zakup posłuży przez kilka sezonów.

Zdjęcie 2.jpg

Virrage Images / Shutterstock.com

tekst płatny

 

 

Foto: KPixMining / Shutterstock.com
Foto: KPixMining / Shutterstock.com

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę