Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Zmarł pierwszy rektor PWSIiP prof. Kazimierz Pieńkowski

Główne zdjęcie
Prof. Kazimierz Pieńkowski (2014 rok)

„Z inicjatywy i uporu” profesora Kazimierza Pieńkowskiego powstała w 2004 roku Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, jej pierwszego rektora, który położył „intelektualny fundament przedsięwzięcia”. Tak o pracy Profesora mówił w 2014 roku Jego następca dr hab. Robert Charmas.

20 maja 2022 r. odszedł śp. Prof. Kazimierz Pieńkowski, kótry był wielkim przyjacielem akademickiego świata, osobą o niepodważalnym autorytecie. Zasłużony dla lokalnej społeczności, odcisnął pozytywne piętno na mieście i regionie. W 2018 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łomża.

22 czerwca 2004 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie o powstaniu od 1. lipca Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki Przedsiębiorczości w Łomży. Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Mirosław Sawicki, mianował pierwszym Rektorem PWSiP profesora Kazimierza Pieńkowskiego. Po rocznym okresie sprawowania funkcji z mianowania Senat PWSiP w Łomży, wybrał profesora Kazimierza Pieńkowskiego na kadencję 2005-2009. 

Kazimierz Pieńkowski urodził się 3 września 1935 roku w miejscowości Mściwuje w gminie Mały Płock. Studiował na Wydziale Budowlanym w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku, a po ich ukończeniu w 1961 roku, kontynuował studia na Politechnice Warszawskiej. Pracę doktorską obronił w 1969 r. na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. W 1976 obronił pracę habilitacyjną pt. „Wpływ stabilizacji statecznej stratyfikacji przepływu na wydajność użytkową ogrzewaczy wody” na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. W roku 1986 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych, a w 1991 r. tytuł profesora zwyczajnego.

Profesor Pieńkowski był Kierownikiem Katedry Ciepłownictwa Politechniki Białostockiej w latach 1980-2000, Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Politechniki Białostockiej w latach 1981-1987 oraz Rektorem tejże uczelni kadencji 1988-1993. Pełnił szereg innych funkcji publicznych, m.in. był prezesem Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr w latach 1990-2009, prezesem Fundacji Innowacyjnej Gospodarki, członkiem Sekcji Mechaniki Płynów Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk. Za aktywność na polu badań naukowych odznaczony w 1978 roku przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. 

Profesor Pieńkowski był autorem kilkuset publikacji, w tym 11 książek, oraz autorem 14 patentów.

 

23 maja (poniedziałek) godz. 17.00 wystawienie ciała w Domu Pogrzebowym przy ul. Wojskowa 3 w Białymstoku. 24 maja (wtorek) godz. 12.40 – wystawienie ciała, godz. 13.00 – Msza św. żałobna w Kościele pw. św. Anny w Białymstoku, ul. Kaczorowskiego 5, odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu Farnym w Białymstoku

 

Foto: Prof. Kazimierz Pieńkowski (2014 rok)
Foto: Październik 2013 roku
Foto: Czerwiec 2014 roku
Foto: Inauguracja roku akademickiego, listopad 2006 rok
Foto: Inauguracja roku akademickiego, listopad 2006 rok
Foto: Inauguracja roku akademickiego, listopad 2006 rok
Foto: Lipiec 2007 roku
Foto: Czerwiec 2018 rok
Foto: Lipiec 2007 rok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę