Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lipca 2024 napisz DONOS@

Przybywa ubezpieczonych pracowników z zagranicy

Na koniec marca ponad 932 tys. cudzoziemców podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju. To o 57 tys. więcej niż pod koniec 2021 r. W województwie podlaskim również odnotowano wzrost i pod koniec marca za blisko 24,5 tysięcy osób z zagranicznym paszportem płacone są składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

O wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce informuje ZUS w dzisiejszym komunikacie. Pod koniec grudnia 2021 r. w  kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw, a pod koniec marca tego roku ponad 932 tys. 

 

Najwięcej obywateli Ukrainy

- Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach krajowych ZUS, są obywatele Ukrainy. Mimo wojny nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. W województwie podlaskim w ciągu pierwszego kwartału ich liczba wzrosła o 2,3 tys. osób i na koniec marca wynosi 9,4 tys. W naszym regionie Ukraińcy stanowią  38 proc. ogółu obcokrajowców. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS obywateli Ukrainy jest 666,7 tys., co daje około 72 proc. ogółu cudzoziemców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw podlaskiego. 

Przyjezdni z całego świata w Podlaskiem

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów, w województwie podlaskim mamy przedstawicieli 71 krajów z całego świata, od Kolumbii, poprzez Etiopię, Nigerię, czy Rwandę a nawet 408 ubezpieczonych z paszportem nowozelandzkim.

- Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak nasz obywatel, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury – wyjaśnia rzeczniczka.

 

Umowa zlecenie z uczniem zza granicy

Wykonując pracę na umowę zlecenia obcokrajowiec, który nie  jest uczniem lub studentem do 26 roku życia, będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu, a  ubezpieczenie chorobowe będzie dla niego dobrowolne. 

Natomiast umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26 roku życia nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, chyba że cudzoziemiec podpisze umowę zlecenia z własnym pracodawcą, u którego pracuje na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku umowa zlecenia w zakresie ubezpieczeń traktowana jest tak samo jak umowa o pracę. 

Cudzoziemiec zatrudniony tylko na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.  Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.

- Warto pamiętać o tym, że gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym  swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, a były - o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS – dodaje Katarzyna Krupicka. 

 

Źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę