Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Paschalna Boska Liturgia dla Ukrainek i Ukraińców w Łomży

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Drugie prawosławne nabożeństwo w Łomży odbędzie się 24. kwietnia o godz. 9. Wierni obrządku prawosławnego świętują Zmartwychwstanie Pańskie, podobnie jak katolicy świętowali Wielkanoc 17. kwietnia. - Wielkanoc to najważniejsze ze świąt katolików i prawosławnych, a uczta paschalna jest radością i ukojeniem dla duszy - mówi ksiądz protojerej (prałat) Marek Wawreniuk z Diecezji Białostocko-Gdańskiej, który zaprasza Ukraińców i goszczących ich Polaków na Paschalną Boską Liturgię w niedzielę do kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Wojska Polskiego.

- Dzięki życzliwości Kościoła Łomżyńskiego i biskupa Janusza Stepnowskiego została wyznaczona świątynia do sprawowania liturgii, w której wzięło udział za pierwszym razem około 150 wiernych, obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny dotarli do Łomży i powiatu łomżyńskiego - opowiada ksiądz Wawreniuk. Protojerej będzie prowadzić półtoragodzinne nabożeństwo w języku cerkiewno-słowiańskim od godz. 9. Przez godzinę wcześniej będzie można się spowiadać, a po nabożeństwie - oświęcić pokarmy. "Chrystus zmartwychwstał" - powitają się uchodźcy po ukraińsku, a odpowiedzą "Zaprawdę zmartwychwstał". Dlatego na plakatach widać litery: XB oraz BB (ale nie łacińskie: to h oraz w, pisane cyrylicą).

- Kiedy rozmawiałem z Ukrainkami i Ukraińcami, to mówili mi, że mają w  w mieście i powiecie wszystko, czego im potrzeba: dach nad głową, jedzenie, opiekę i życzliwość - wspomina 49-letni kapłan z Białegostoku. - Jednak pojawiają się też potrzeby duchowe: modlitwy we wspólnocie, życia sakramentalnego, chrztu dzieci... Wierni prawosławni jak katolicy sprawują i przyjmują 7 sakramentów. Podczas Boskiej Liturgii będą również modlitwy mówione po polsku. 

Pierwsza Boska Liturgia była 10. kwietnia 2022 r.
Świątynia jest udostępniona na prawosławne nabożeństwa dzięki porozumieniu katolickiej Diecezji Łomżyńskiej z prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską. Ks. Marek Wawreniuk podziękował za taką możliwość, a ks. Dariusz Nagórski, proboszcz parafii pw. św. Brunona, zapewniał o modlitwie.

Księdzu protojerejowi Wawreniukowi asystował ks. prot. Aleksy Petrowski. Pomodlono się, m.in. o pokój na Ukrainie, zaatakowanej 24. lutego przez Rosję, i za ofiary wojny. Odmówiono litanię w intencji 96 Polek i Polaków, którzy zginęli tragicznie w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10. kwietnia 2010. Razem z wiernymi prawosławnymi modlili się, m.in. senator Marek Komorowski, starosta łomżyński Lech M. Szabłowski, kierownik kancelarii prezydenta Łomży Grzegorz Daniluk, Sebastian Jaworowski z Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska, prezes Grzegorz Rytelewski z Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
O zapewnienie dojazdu wiernym na nabożeństwo w kościele na obrzeżach Łomży zatroszczyły się: Starostwo Powiatu Łomżyńskiego i Urząd Gminy Nowogród. Wszystkich obecnych najprawdopodobniej zjednoczyła - jak określił to ks. Wawreniuk - potrzeba moralna: wspólnej modlitwy i wspierania ofiar wojny rosyjsko-ukrańskiej w dramatycznej sytuacji. Podobnie może zdarzyć się w niedzielę, że podczas Paschy - święta świąt, jak mawia się o Wielkanocy, myśli będą kierować się do żołnierzy na froncie w Donbasie i bezbronnych cywilów...

- Bardzo ciekawe doznanie. Po raz pierwszy brałem udział w mszy prawosławnej, gdzie przepiękne były modlitwy śpiewane - dzieli się wrażeniami Pan Rytelewski. Nabożeństwo w Łomży uświetniał chór z Białegostoku, dzięki czemu Boska Liturgia miała wymiar religijny, kulturowy i artystyczny. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Podziękowania od Sióstr Ukrainek i Braci Ukraińców

Modlitwa Diecezji Łomżyńskiej o pokój na Ukrainie

Spotkanie Ukraińców i Polaków w Centrum Katolickim

Kościół z pomocą duchową i materialną dla Ukraińców

„Uwolnij nas od wojny, zachowaj świat od zagrożenia nuklearnego”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę