Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Niemal 5,2 tys. wniosków o 500 plus złożyli w Podlaskiem obywatele Ukrainy

ZUS informuje, że w województwie podlaskim wpłynęło 5,2 tys. wniosków o 500 plus na dzieci z Ukrainy. 3 tys. wniosków dotyczy bieżącego okresu świadczeniowego, który kończy się 31 maja tego roku, a 2,2 tys. wniosków nowego okresu świadczeniowego, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r.

- Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi mogą ubiegać się o świadczenie 500 plus na dzieci do 18 roku życia.  

O świadczenie mogą wystąpić także obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale dzieci, na które ubiegają się o świadczenie przybyły do Polski z Ukrainy po 23 lutego 2022 r. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS wnioski na dwa okresy świadczeniowe: bieżący - do 31 maja tego roku oraz nowy - od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r. -  W całym kraju tylko do 6 kwietnia wpłynęło elektronicznie do ZUS-u ponad 230 tys. wniosków. Najwięcej w województwie mazowieckim – niemal 43 tys., śląskim 27,4 tys. najmniej w województwie podlaskim – 5,2 tys., W naszym regionie najwięcej wniosków wpłynęło w Białymstoku i Augustowie. Na oba okresy świadczeniowe w Białymstoku w sumie 1,2 tys. wniosków, a w Augustowie 0,5tys. – wylicza rzeczniczka.

Wnioski o 500 plus w języku ukraińskim można składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Konto na PUE ZUS można założyć samodzielnie przez internet, za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Uchodźcy, którzy potrzebują pomocy przy rejestracji konta na PUE ZUS i złożeniu wniosku, mogą liczyć na wsparcie pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Co ważne do złożenia wniosku potrzebny jest specjalny numer PESEL UKR – opiekuna i dzieci, polski numer rachunku bankowego, polski numer telefonu oraz adres e-mail – dodaje rzeczniczka.

Specjalna infolinia  i e-wizyty dla obywateli Ukrainy
W ZUS pod numerem telefonu 22 444 02 55 działa specjalna linia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Infolinia czynna jest w godzinach od 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku.  Obywatele Ukrainy mogą również skorzystać z wideorozmowy z pracownikiem ZUS. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego. Dzwoniąc na infolinię czy korzystając z konsultacji on-line w języku ukraińskim można dowiedzieć się krok po kroku jak zarejestrować profil na PUE ZUS, wypełnić i wysłać wniosek o świadczenie. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę