„Autyści to takie perełki”
Autyzm to zaburzenie, nie choroba – przypominają organizatorzy „Niebieskiego Marszu”, który w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przeszedł ulicami Łomży. Abyśmy poznali się z autyzmem, dostrzegali tych ludzi i zwracali na nich uwagę po raz siódmy odbywają się różnego rodzaju działania.
W „Niebieskim Marszu”, który wyruszył spod kościoła Krzyża Świętego w kierunku Placu Niepodległości, udział wzięło kilkadziesiąt osób, wśród których byli m.in. przedstawiciele służby więziennej, klas mundurowych, rodziców dzieci autystycznych i Fundacji. W godzinach 12.00-17.00 będzie jeździł oklejony na niebiesko miejski autobus linii numer 8, w którym wolontariusze FUNDACJI DR OTIS będą przekazywać ważne informacje o osobach z autyzmem i ich świecie. Dzieci te często nie różnią się wyglądem, ale ich zachowania są bardzo specyficzne i To wymaga informacji dla społeczeństwa.
- Te osoby chcą być akceptowane, potrzebują naszego wsparcia, potrzebują terapii i potrzebują diagnozy – mówi Agnieszka Wądołowska, pedagog specjalny i mama niepełnosprawnego dziecka. Wyjaśnia, że autyzm to zaburzenie, które może odnosić się do wielu płaszczyzn. Osoby te, szczególnie gdy nie mówią, gdy mają zaburzenia integracji sensorycznej, mogą robić sobie, bądź innym krzywdę. To zdaniem terapeutki każe zwracać uwagę na dzieci, na ich odmienności, ponieważ im wcześniej zacznie się reagować, tym szybciej można takich złych sytuacji uniknąć.
Zaburzenia autystyczne zdarzają się coraz częściej. Agnieszka Wądołowska przypomina, że kiedyś przyjmowano, że to jedno na sto urodzeń. Teraz to już 1 dziecko na 54 urodzenia. Jak zatem my, którzy chcą uchodzić za normalnych mamy odnosić się do „autystyków”?
- Osobie z autyzmem możemy pomóc będąc po prostu człowiekiem – mówi pedagog Wądołowska - czyli delikatnym uśmiechem, spojrzeniem pełnym szacunku, zrozumienia. Jako matka dziecka niepełnosprawnego doświadczam wielu różnych sytuacji i wiem, że dla rodzica, który boryka się z zaburzeniem ze spektrum autyzmu czy inną niepełnosprawnością, takie ludzkie odruchy, taki gest człowieczeństwa znaczy bardzo wiele i daje siłę na więcej.
Dzieci z autyzmem często nie mówią, mają stereotypowe zachowania, powtarzają różne frazy usłyszane kiedyś czy trzepoczą rączkami. Poznanie tych czasem nienaturalnych zachowań wpływa na większą świadomość autyzmu w społeczeństwie.
- Dorośli autyści mogą być częścią społeczeństwa – mówi Wądołowska - często wykazują się specjalnymi zdolnościami. To są takie perełki – dodaje z uśmiechem.
Fundacja DR OTIS, organizator obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, prowadzi działania edukacyjne w tym zakresie: Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży, zaś pod patronatem Fundacji są: Przedszkole Niepubliczne „Motylek” i Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie. W przedszkolach są grupy integracyjne i terapeutyczne, zaś w szkole tylko grupy dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Tam można uzyskać pomoc i wsparcie z autystycznymi dziećmi.