Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Niebieski Marsz” przejdzie ulicami miasta

W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w poniedziałek 4. kwietnia ulicami Łomży przejdzie „Niebieski Marsz”.

Pod hasłem „POZNAJMY SIĘ Z AUTYZMEM” po raz siódmy odbędą się różnego rodzaju spotkania i działania. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest szczególną okazją do zwrócenia uwagi na autyzm, który dotyczy sporej części społeczeństwa. Wzmacnianie świadomości o autyzmie i „odczarowanie” często krępujących zachowań z jego spektrum pozwoli na budowanie harmonijnej społeczności, wykazującej większe zrozumienie i akceptację dla autystycznej odmienności.

Autyzm, lub inaczej spektrum autyzmu, charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i streotypowymi zachowaniami. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju w stosunku do typowego, a nie chorobą. W Europie diagnozowany jest u około 1 na 100 dzieci. Mózg takiej osoby pracuje w niestandardowy sposób. Osoby z autyzmem mają trudność w rozumieniu zachowania innych ludzi, mogą mieć trudności z odczytywaniem gestów. Osoby z autyzmem często silnie przywiązują się do wzorców lub rutyn. Nie lubią zmian a nieoczekiwane wydarzenia bywają dla nich bardzo stresujące. Mogą mieć zachwiane odbieranie świata zmysłami np. mogą nie czuć uścisku dłoni, albo czuć go tak silnie jak poparzenie. 

Istniejąca od 8 lat Fundacja DR OTIS prowadzi działania edukacyjne w tym zakresie: Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Łomży, Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Łomży, zaś pod patronatem Fundacji są: Przedszkole Niepubliczne „Motylek” i Przedszkole Niepubliczne „Kredka” w Kolnie. W przedszkolach są grupy integracyjne i terapeutyczne, zaś w szkole tylko grupy dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości 4. kwietnia br. ulicami Łomży przejdzie „Niebieski Marsz”. O godz. 10:00 wyruszy z placu przy kościele pw. Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej 55, dalej ulicami: Zawadzką, Sikorskiego, Szosą Zambrowską, Polową, Giełczyńską do  Placu Niepodległości.

W godzinach 12.00 – 17.00  autobus miejski linii numer 8 będzie jeździł ulicami Miasta Łomży przystrojony i oklejony na niebiesko. W autobusie wolontariusze FUNDACJI DR OTIS będą przekazywać ważne informacje o osobach z autyzmem i ich świecie.

Zaplanowane są „Lekcje o autyzmie” skierowane do pracowników urzędów i placówek edukacyjno-wychowawczych oraz pomocy społecznej, a także osób dorosłych wyrażających chęć uczestnictwa z terenu Miasta Łomży, którzy chcieliby zapoznać się z wiedzą o spektrum autyzmu.

Odbędą się one w dniu 11 maja w placówce FUNDACJI DR OTIS pod adresem ul. Sybiraków 24 w Łomży. O dokładnej godzinie lekcji fundacja powiadomi po weryfikacji zgłoszeń. Przewiduje się lekcje trwające 45 minut z grupami do 10 osób.  Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: menadzer.drotis@gmail.com do 30.04.2022. W treści maila proszę wpisać imię, nazwisko oraz nazwę placówki. 

Po raz czwarty odbędzie się konkurs fotograficzny skierowany do wszystkich mieszkańców Miasta Łomży. Wszystkie informacje związane z konkursem, w tym regulamin, zawarte są na stronie fundacji: https://drotis.pl/sdsa/. Na 3 czerwca 2022 roku zaplanowany jest także konkurs wiedzy o autyzmie. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę