Niewielki przyrost uchodźców z Ukrainy w rejonie Łomży
W Łomży i powiecie łomżyńskim na dzień 1 kwietnia przebywa około 890 uchodźców z Ukrainy. Oznacza to wzrost o około 50 w stosunku do danych sprzed tygodnia.
Od 24. lutego do 31. marca do Polski wjechało z Ukrainy 2 mln 415 tys. osób. Z danych Straży Granicznej wynika, że dynamika przekraczania granicy bardzo spadła. 31.03 odprawiono 23 tys. podróżnych - to spadek o 9,5 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (25,5 tys.). Część z tych osób jedzie dalej. Z szacunków prof. Macieja Duszczyka, badacza z Ośrodka Badań nad Migracjami na UW, zamieszczonych w serwisie 300Gospodarka wynika, że w naszym kraju pozostaje około 1,3 mln osób.
Łomża i okolice nie leżą na głównym szlaku migracyjnym, chociażby dlatego, że nie ma do nas regularnych połączeń kolejowych. W podobnych Suwałkach wg szacunków jest kilkakrotnie więcej Ukraińców niż w Łomży. Pewnym wytłumaczeniem może być obserwacja osób zajmujących się na co dzień pomocą uchodźcom. Mówią oni, że często Ukraińcy wsiadają w pociągi i tak jadą do końca i tam wysiadają.
Wg danych Ratusza w Łomży na dziś (1.04) przebywa 373 osób, które wyjechały z Ukrainy. W porównaniu do danych sprzed tygodnia oznacza wzrost o 40 osób. W powiecie łomżyńskim na dziś przebywa 516 uchodźców i w stosunku do danych sprzed tygodnia wzrost wyniósł 12. W sumie w rejonie Łomży przebywa 889 uchodźców z Ukrainy. Dotyczy to tych zakwaterowanych w zbiorowych obiektach jak i w indywidualnych gospodarstwach. Oczywiście, nie wszystkie uciekające osoby muszą korzystać z pomocy urzędów, dlatego w pewnym sensie są to szacunki. Poza tym jest ciągła migracja i osoby te wyjeżdżają czy to na zachód czy na Ukrainę.
W łomżyńskich szkołach uczy się obecnie 133 dzieci ukraińskich. 17 osób uczęszcza do szkół średnich, pozostałe do podstawówek. Tu najwięcej jest w SP2 (30) i SP10 (24).
Zmiany w wydawaniu PESEL-i Ukraińcom
Łomżyński Ratusz informuje, że zmianie ulegają godziny wydawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Od kwietnia obsługa w tym zakresie nie będzie już prowadzona w soboty, zaś od poniedziałku do piątku będzie odbywała się w godzinach funkcjonowania Urzędu Miejskiego (7:30-15:30). Do tej pory, czyli od 16 marca PESEL-e otrzymało 640 osób z Ukrainy.
Ważne informacje dotyczące składania wniosku:
• obywatele Ukrainy i członkowie ich rodzin są zobowiązani dołączyć fotografię (zgodną z wymogami dotyczącymi fotografii do dowodu osobistego),
• od osoby, której dotyczy wniosek, pobierane będą odciski palców (nie dotyczy to dzieci do lat 12),
• wniosek składa się osobiście,
• należy mieć ze sobą dokument, na podstawie którego przekroczono granicę (paszport biometryczny, ukraiński paszport wewnętrzny, Kartę Polaka, akt urodzenia w przypadku dzieci nieposiadających paszportu),
• do wniosku o nadanie numeru PESEL musi być dołączona kopia dokumentu, na podstawie którego zostanie ustalona tożsamość osoby, której ma zostać nadany numer PESEL (aby przyspieszyć procedury, osoby mające taką możliwość mogą przy składaniu wniosku wraz z oryginałem przedstawić kserokopię dokumentu tożsamości).
Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy.