Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 listopada 2024 napisz DONOS@

Uchodźcy ukraińscy dostaną PESEL

Główne zdjęcie
Wolontariusz wiesza odzież w Punkcie Pomocy Humanitarnej przy ul. Bernatowicza 6

Po dwóch tygodniach od inwazji Rosji przeciw Ukrainie ciągle widać zamieszanie kontroli przyjęć uchodźców zza Buga do Polski. Granice przekroczyło ponad półtora miliona Ukrainek i Ukraińców, a może ich nadal przybywać. Rząd chce ewidencję uciekinierów uporządkować, wprowadzając dla nich rejestrację PESEL, co wiąże się z odbieraniem linii papilarnych. Ilu Ukraińców jest w Łomży?

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował na konferencji w piątek, że samorządy dostaną wkrótce 4 000 czytników do odbierania linii papilarnych. Nadanie PESEL Ukrainkom i Ukraińcom poprzedzają szkolenia urzędników. Samorządy miast i gmin od 14. marca będą przygotowywać się do procesu rejestracji obywateli Ukrainy, aby nadać numer PESEL. Zważywszy, że nie wiadomo, jak długo będzie toczyć się krwawa walka w obronie zaatakowanej Ukrainy, PESEL w Polsce pomoże uporządkować ewidencję uciekinierów, korzystających z opieki medycznej, dostępu do przedszkoli i szkół, świadczeń socjalnych na przetrwanie najgorszego czasu. Wiceminister poinformował, że został przygotowany poradnik dla samorządowców, jak praktycznie ma wyglądać rejestracja, m.in., tłumaczenie z cyrylicy, z języka ukraińskiego, i zestaw informacji, jakie trzeba mieć od obywatelki i obywatela Ukrainy, korzystających z pomocy rządu i samorządu.

Proces ten może skutkować kolejkami w urzędach, dlatego - jak tłumaczył wiceminister - rząd dąży do tego, aby czytników i sprzętu było jak najwięcej. Oprócz tego, mają powstawać mobilne punkty, by urzędnicy jechali do miejsc zakwaterowania obywateli Ukrainy, a nie obcokrajowcy do urzędów.

Ilu Ukraińców przebywa w Łomży?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, bo uciekinierzy z Ukrainy nie mają obowiązku stawiania się do urzędów miast i gmin w celu rejestracji pobytu. Poniższe dane zebrane są z obiektów, jakie Miasto Łomża / Urząd Miejski zorganizował na przyjęcie uchodźców wojennych oraz od osób prywatnych, które zgłosiły przyjęcie do siebie obywateli Ukrainy. Z takim zastrzeżeniem, podajemy liczbę 238 osób ukraińskich, które są zgłoszone w Łomży: 205 w obiektach oraz 33 u 9 właścicieli mieszkań. Najwięcej przebywa w: Ośrodku Caritas Rybaki - 53, Hotelu Gromada - 50,  Hostelu MOSiR – 43. W obiektach są jeszcze tylko 24 miejsca wolne... Ponadto w mieście było zameldowanych na stałe 10 osób z Ukrainy, 79 czasowo, co daje 89. W sumie więc 238 plus 89 wynosi 318-oro Ukraińców. 

Chęć przyjęcia lub fakt przyjęcia uchodźców wojennych można zgłaszać do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem tel. 86 215 67 22 albo mailowo mczk@um.lomza.pl. W Hali Kultury jest czynny 7 dni w tygodniu od godz. 8. do 20. Punkt Informacyjny: tel. 863 070 044.    

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Szybko przybywa Ukrainek i Ukraińców w Łomży

Dach nad głową dla Ukrainek z dziećmi w czasie wojny

Na pomoc walczącej Ukrainie!


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę