Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Na pomoc walczącej Ukrainie!

Przed wybuchem wojny na Ukrainie, którą wywołała Rosja prezydenta Putina, w Łomży mieszkało i pracowało 81 legalnie zameldowanych Ukrainek i Ukraińców. Byli w różnym wieku, od dzieci po seniorów. Zameldowanie na pobyt stały w mieście miało 10 obywateli Ukrainy, a na czasowy - 71. Po tygodniu od wybuchu wojny w czwartek, 24. lutego 2022 r., liczby błyskawicznie przyspieszają: z przygotowanych przez Miasto kwater skorzystało do środy 46 obywateli Ukrainy, w prywatnych lokalach znalazło dach nad głową 11 osób zza wschodniej granicy. Ale sytuacja ciągle się zmienia.

Gdyby polegać tylko na danych z Ratusza, mielibyśmy dwie liczby: 81 Ukrainek i Ukraińców przed wojną przeciw Rosji i 56-oro po wtargnięciu wojska rosyjskiego do sąsiadów zza granicy na Bugu. Trzeba jednak zauważyć, że przed tygodniem w Łomży przebywało stale lub okresowo wiele osób, niezgłoszonych formalnie. Część zameldowanych mogła ujechać z rozmaitych powodów, na pomoc swoim rodzinom lub w celu stawienia się do wojska ukraińskiego, broniącego Charkowa, Kijowa, Lwowa, Żytomierza... Podobnie i teraz: wśród przyjeżdżających są tacy, którzy przebywają jedną noc, i tacy, którzy nie chcą siedzieć bezczynnie na obcym garnuszku. Szukają pracy i zgłaszają chęć pomagania z Łomży Ukrainie jako wolontariusze w roli segregujących dary, kierowców, tłumaczy...

Punkt Informacyjny w Hali Kultury na Starym Rynku / Інформаційний пункт для українців Ломжи
Miasto Łomża uruchomiło Punkt Informacyjny dla Ukrainek i Ukraińców (ale nie tylko), którzy w Łomży znaleźli się z powodu bombardowań miast i miasteczek swojej Ojczyzny. Sytuacja wydaje się trudna do opisania, bo w drogę wyruszyły początkowo dziesiątki tysięcy, ale teraz - setki tysięcy ludzi, głównie matek, dzieci i starszych. Mężczyźni maja obowiązek stawiać się do służby w armii broniącej niepodległości. Punkt Informacyjny w Łomży działa codziennie od 8. rano do 8. wieczór. Punkt ma adres mailowy: pomocdlaukrainy@um.lomza.pl oraz telefon numer 863 070 044. Tutaj na zmiany będą dyżurować tłumacze języka ukraińskiego i polskiego, studiujący w Wyższej Szkole Agrobiznesu. Mail i telefon może przydać się mieszkańcom Łomży, mającym miejsca noclegowe w domu, chcących przekazać produkty żywnościowe, artykuły higieniczne i dopomóc w transporcie. 

- Najbliższe dni i tygodnie pokażą, jakich informacji i form pomocy z Punktu najbardziej potrzebują Ukrainki i Ukraińcy, przyjeżdżający do Łomży na krócej czy dłużej -  mówi Kornelia Duda, naczelnik wydziału kultury ratusza, koordynująca z pracownikami działanie nowej placówki.

Uciekający przed bombami i rakietami Putina Sąsiedzi Polski uzyskają informacje i pomoc w wielu dziedzinach, m.in. w znalezieniu noclegu i wyżywienia, opieki medycznej, edukacji dla dzieci oraz pomocy socjalnej. Punkt Informacyjny współpracuje w Łomży, m.in. ze Szpitalem Wojewódzkim, Powiatowym Urzędem Pracy, placówkami przedszkolnymi i szkolnymi, aby dzieci miały blisko do miejsca zakwaterowania. Jednocześnie działa punkt zbiórki pomocy PWSIiP przy Akademickiej 1. 

Miasto Łomża ma w środę 265 wolnych miejsc noclegowych, dla Ukrainek i Ukraińców, m.in. w akademikach PWSIiP i WSA, Ośrodku Caritas w Ptakach, Hotelu Gromada i Bursie Szkolnej nr 1.

Dodajmy, że obywatele Ukrainy docierają do Łomży i Powiatu Łomżyńskiego, bo swoje domy dla nich otworzyli łomżyniacy, jak Kazimierz Śmiarowski w Nowogrodzie, parafianie na apel ks. Jacka Czaplickiego z Kurii i Ruchu Gloriosa Trinita, Świadkowie Jehowy, łomżyńscy przedsiębiorcy, jak Andrzej Marczyk i Robert Rytel w Podgórzu. Łomżyniacy wpłacają też euro, złotówki i hrywny dla walczącego Charkowa, Kijowa i innych miast poprzez banki i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146   

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę