Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Po wypadku śmiertelnym przesuną przejście dla pieszych

Główne zdjęcie
Plac Kościuszki

Przesunięcie przejścia dla pieszych i wprowadzenie „szykan” dla ruchu pieszych ma zwiększyć bezpieczeństwo na Placu Kościuszki. Zmiany są konsekwencją głośnego wypadku śmiertelnego, który miał miejsce 1. grudnia 2021 roku.

Pieszy, który na początku grudnia wypadł spod ciężarówki przed przejściem dla pieszych pod Szkołą Muzyczną, został „zabrany” przez pojazd 1300 metrów wcześniej, na przejściu dla pieszych przy Placu Kościuszki, na wlocie ul. Zjazd. 

Komisarz Łukasz Gańko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży tłumaczy, że po każdym wypadku ze skutkiem śmiertelnym komisja składająca się z przedstawicieli zarządcy drogi, służb ratowniczych i policji zastanawia się nad organizacją ruchu. Właśnie po takiej analizie zdecydowano, że na wysokości II LO, przy Placu Kościuszki, przejście dla pieszych ma zostać odsunięte od ronda, a także pojawią się „szykany” dla ruchu pieszych. Zmiany mają ograniczyć możliwość powtórzenia się podobnego wypadku w przyszłości. Na razie nie wiadomo kiedy zostanie to zrealizowane. 

Komisarz Gańko przypomina, że już na przełomie września i października 2021 roku wnioskował do GDDKiA o zmianę organizacji ruchu w Marianowie na ograniczenie terenu zabudowanego tylko do faktycznej zabudowy. Ostatecznie tak się stało 10 lutego 2022 roku. Naczelnik WRD przybliża, że wspólnie z przedstawicielami zarządców raz na kwartał policjanci uczestniczą w przeglądzie dróg. Wtedy pojawiają się ewentualne propozycje zmian w organizacji ruchu. Ostatecznie jednak, jakie znaki stoją na drodze, jakie rozwiązania inżynieryjne są zastosowane zależy od zarządcy drogi. 

Miasto Łomża, zarządca dróg w mieście wyjaśnia, że raz w roku przeprowadzana jest analiza bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego. Podczas zmian wszelkiego rodzaju organizacji ruchu, nawet czasowej, urząd występuje o opinie do policji. Ratusz tłumaczy, że mieszkańcy w dowolnej formie mogą także zgłaszać uwagi do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łomży. Natomiast uszkodzenia i awarie można zgłaszać za pomocą formularza na stronie internetowej MPGKiM.  Z udzielonych wyjaśnień wynika, że sygnały mieszkańców  w organizacji ruchu w mieście dotyczące głównie progów zwalniających i innych urządzeń zwiększających bezpieczeństwo ruchu drogowego, miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, ograniczeń prędkości itp. Niestety nie jest prowadzony rejestr dla zgłoszeń BRD, w związku z tym nie wiemy ile ich było.

Urzędnicy miejscy przyznają, że nie analizowali wpływu oświetlenia jednego z przejść dla pieszych przy ul. Wojska Polskiego w sąsiedztwie innego nieoświetlonego. Chodzi o przejścia na wysokości ulicy Polnej, na którym doszło do potrącenia pieszego przechodzącego nieoświetlonym przejściem. 

Z udzielonych wyjaśnień wynika także, że inna sprawa nie była przedmiotem analiz, ponieważ do Ratusza nie spłynęły żadne skargi czy wnioski. Chodzi o zgłoszone przez czytelników redakcji potencjalnie niebezpieczne miejsce. Jadąc niskim samochodem od Nowogrodu, na skrzyżowaniu ulicy Nowogrodzkiej z ulicą Sikorskiego chcąc jechać dalej Nowogrodzką ustawione siatki na pasie zieleni oddzielającym pasy ruchu ul. Sikorskiego, stają się ścianą, która zasłania nadjeżdżające pojazdy. To, szczególnie przy niskich samochodach, może stwarzać niebezpieczeństwo bezpieczeństwa ruchu. Widok na załączonym zdjęciu. 

Inny czytelnik poddawał w wątpliwość ustawienie terenu zabudowanego na ulicy Wojska Polskiego od Fadomu do mniej więcej ulicy Studenckiej oraz na ulicy Meblowej. To ulica prowadząca przez pola i nawet laikowi trudno zrozumieć, dlaczego jest to teren zabudowany. Tej sprawie obiecał przyjrzeć się komisarz Łukasz Gańko z WRD KMP w Łomży. O efektach poinformujemy. 

 

Foto: Plac Kościuszki
Foto: Zasłaniające siatki na ul. Sikorskiego
Foto: Teren zabudowany na ul. Meblowej
Foto: Koniec terenu zabudowanego na ul. Wojska Polskiego
Foto: Początek terenu zabudowanego na ul. Wojska Polskiego
Foto: Teren zabudowany na ul. Wojska Polskiego

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę