Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Pielęgniarka – niedoceniony zawód w Polsce

Zawody takie jak nauczyciel, policjant, lekarz czy pielęgniarka są w Polsce niestety bardzo niedoceniane. Ludzie nie mają świadomości, jak bardzo ważne jest mieć ich przy sobie. Na co dzień dbają o potrzebujących, nauczają o zdrowiu, bezpieczeństwie czy innych ważnych zagadnieniach, które dają możliwość kształcenia młodszym i starszym osobom. Każdy z pewnością doświadczył kiedykolwiek wsparcia ze strony tych osób. Warto zwrócić uwagę na to, jak poświęcają się dla innych, by pomagać. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak dużo serca, cierpliwości i zaangażowania wkładają w swoją codzienną pracę? Doceniasz to, czy przechodzisz obojętnie na temat takich faktów?

Co należy do obowiązków pielęgniarki?

Każdy kiedyś był chory. Wie, jak nawet najmniejsze przeziębienie osłabia organizm. W tym czasie z pewnością zostaliśmy otoczeni opieką ze strony bliskich. Osobom, które są poważniej chore, muszą jednak pomagać specjaliści. Oprócz lekarza, który ich bada, opiekę sprawuje również pielęgniarka. Taka sama sytuacja jest w przypadku seniorów, którzy nie są już w pełni samodzielni. Pomoc pielęgniarki opiera się przede wszystkim na:

 • podawaniu leków,

 • zmianie opatrunków,

 • robieniu zastrzyków,

 • podłączaniu kroplówki,

 • dbaniu o higienę osobistą.

Dodatkowe czynności takie jak robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, sprzątanie czy inne ustalane są w indywidualnym zakresie. Z opieki pielęgniarskiej można korzystać np. prywatnie w domu, w specjalnym ośrodku lub podczas pobytu w szpitalu.

Opieka pielęgniarska nad chorymi i starszymi osobami

W zależności czy wybór pielęgniarki przypada na prywatne usługi czy państwowe, najczęściej obowiązują różne zasady, które umożliwiają bądź nie, skorzystanie z pomocy pielęgniarskiej. Przyznanie świadczenia opieki pielęgniarskiej podlega określonym wytycznym. Ocena stanu pacjenta następuje według skali Barthel. Natomiast, gdy wybieramy prywatne rozwiązanie. Pielęgniarka do domu może przyjść w każdym możliwym terminie. Zakres opieki ustalany jest indywidualnie.

Ważność usług pielęgniarskich – świadomość postrzegania

Pielęgniarka do domu to ułatwienie dla członków rodziny osoby w podeszłym wieku czy schorowanej. Bliscy często nie mają wystarczającego przeszkolenia medycznego, by zadbać o zdrowie seniora. Niedoceniony zawód pielęgniarki jest ogromnie ważny. Dostrzegamy jego rangę zazwyczaj w momencie, kiedy musimy skorzystać z jej usług. Pielęgniarka, która przychodzi do domu najczęściej:

 • karmi,

 • ubiera,

 • pomaga siadać i wstawać,

 • kontroluje potrzeby fizjologiczne,

 • dba o higienę osobistą osoby starszej czy chorej.

Pielęgniarka do domu to idealne rozwiązanie do osób starszych, schorowanych, które chcą nadal mieszkać w swoich czterech kątach, ale potrzebują specjalistycznej opieki. Indywidualne podejście pielęgniarki do pacjenta jest zupełnie inne niż w szpitalu. Seniorzy często zaprzyjaźniają się ze swoimi opiekunkami i darzą je ogromnym zaufaniem.

Niedoceniony zawód pielęgniarki w Polsce - podsumowanie

Pielęgniarka, która przychodzi do domu, starannie dba o swojego podopiecznego i chce mu dawać codziennie trochę szczęścia swoją obecnością i pomocą. Dodatkowo podawanie leków czy zastrzyków nie musi leżeć po stronie rodziny, która nie ma medycznego wykształcenia. Dobrze zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę pielęgniarki odgrywają w naszym życiu.

 

Źródło zdjęć: freepik.com

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę