Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Tarcza 2.0. Premier zapowiedział obniżkę VAT-u

Główne zdjęcie
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o założeniach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, które przyjął rząd. Zawiera on niższy VAT na żywność, gaz, paliwo (wcześniej zapowiadane) i na nawozy.

W grudniu w Polsce inflacja liczona rok do roku wyniosła 8,6 procent. W reakcji na tę najwyższą od ponad 20 lat inflację,  szef rządu z zapowiedział podjęcie działań osłonowych. Chodzi o obniżki stawek podatku VAT na niektóre towary. Od 1 lutego rządzący planują obniżkę z 23% do 8% VAT-u na paliwo. Premier Morawiecki liczy, że na stacjach cena spadnie o 60-70 groszy na litrze. Do zera obniżony ma zostać VAT na gaz, żywność i nawozy. Taryfami gazowymi mają zostać objęte spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe i szpitale. W praktyce oznacza to podwyżkę cen gazu maksymalnie o 54 procent, a nie jak biznes o kilkaset procent. Premier Morawiecki zapowiedział 5% VAT-u zamiast obecnych 23% na ciepło systemoe, czyli mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot  i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej. 

Obniżka do zera VAT-u na żywność. Premier przekonywał, że pozwoli to w portfelu przeciętnej rodziny zostawić 45 zł miesięcznie. Businessinsider podaje, że dotyczy to produktów dziś objętych 5% podatkiem VAT. Wymienione zmiany stawek VAT-u te mają potrwać do końca lipca, z wyjątkiem energii elektrycznej i ciepła systemowego. Tu obniżka stawek VAT ma wejść w życie na 4 miesiące.

Ma to zdaniem rządu kosztować budżet państwa 15 mld zł.

 

Ceny prądu i gazu od nowego roku drastycznie w górę


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę