Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Ceny prądu i gazu od nowego roku drastycznie w górę

Potwierdziły się wcześniejsze przecieki. Od nowego roku ceny prądu wzrastają o 24%, a gazu o ponad 50%.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. URE przewiduje wzrost cen na poziomie około 24 procent.

Uzasadnieniem podwyżki są rosnące koszty energii elektrycznej na rynku hurtowym. Innym powodem wzrostu wg. Urzędu, są koszty zakupu uprawnień do emisji CO2. W Polsce około 80% energii elektrycznej powstaje z węgla. Polska w 2021 roku na EU ETS-ach, czyli uprawnieniach do emisji CO2 zarobi około 20 mld zł. 

Dziś także  Urząd Regulacji Energetyki zdecydował o 54 procentowej podwyżce cen gazu. Prezes #URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż i dystrybucję gazu. Jest to jednocześnie pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu wprowadzonego w celu minimalizowania podwyżek cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Oznacza to rozłożenie części kosztów podwyżki zakupu ceny gazu na trzy kolejne lata, a nie jak dotychczas – uwzględnić całość tych kosztów wyłącznie w aktualnie kalkulowanej taryfie. 

Tu także URE podwyżkę tłumaczy wysokimi cenami hurtowymi gazu. W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw.  Dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54 proc. czyli o 56 zł netto miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, tj. ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności o 58 proc.). 

W 2021 roku ceny gazu dla klientów wzrastały kilkukrotnie i w sumie wyniosły ponad 80%. 

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę