Cukiernia Łomżanka apeluje z Wrocławia do Łomży
- Z naszą mamą Krystyną i bratem Michałem apelujemy razem do Czytelników portalu 4lomza.pl o głosowanie na witrynę Cukierni Łomżanka z Wrocławia - mówi Paweł Wojczyński, który prowadzi w pobliżu Rynku cukiernię, założoną w Łomży w 1935 roku przez dziadka Leona Chalamońskiego (1908 - 1960). - Udział w konkursie na najładniejszą witrynę w okresie świąt Bożego Narodzenia to ukoronowanie starań, żeby cukiernia istniała i była znana we Wrocławiu, Polsce i na całym świecie.
- Wystawy z całego miasta, biorące udział we wrocławskim konkursie, komisja będzie oceniać pod różnymi względami, czy nawiązują do świąt Bożego Narodzenia i czy zawierają elementy tradycji, historii danego miejsca i rodziny - wyjaśnia ideę Paweł Wojczyński, wnuk Leona Chalamońskiego, którego grób znajduje się na starym cmentarzu w Łomży. - Na wystawie prezentujemy tradycyjne wyroby cukiernicze, jakich dziadek nauczył się jeszcze w Łomży: faworki, chrusty, i pączki z różą. W latach 1925 - 28 poznał fach rzemieślniczy w Cukierni W. Krajewskiego na placu Kościuszki 5.
Głosujemy w środę i czwartek
Zostało mało czasu na głosowanie Czytelników i Sympatyków Cukierni Łomżanka we Wrocławiu: tylko do godziny 24. w czwartek, 16. grudnia. Procedura jest bajecznie prosta, tak jak bajkowa jest sceneria wystawy: trzeba na Facebooku polubić zdjęcie witryny Rodziny Wojczyńskich - numer 3.
https://www.facebook.com/dobry.widok.wro
Organizująca konkurs Fundacja Dom Pokoju informuje, że tematem tegorocznej edycji "Witryna na gwiazdkę!" - konkurs na najlepszą świąteczną aranżację w witrynie - są witrynowe opowieści, czyli "to, co opowiada nam lokalny biznes swoją witryną". Jak Blikle szczyci się, że jest najstarszą firmą cukierniczą w Warszawie i Polsce, tak Państwo Wojczyńscy są dumni z najstarszej - we Wrocławiu.
Witryna na gwiazdkę!
- Do przystrojenia naszej witryny posłużyły materiały, które od lat zalegały w domowym pawlaczu, żeby nie kupować nowych ozdób, bo plastik nie jest ekologiczny - objaśnia 27-letni wnuk Michał Wojczyński. - Do stworzenia trzech wieńców ze starych, złotych łańcuchów, które zdobią witrynę u góry, posłużyły wysuszone gałęzie wierzby. W blaszanej szkatułce po prawej stronie umieściliśmy autentyczne kartki Bożonarodzeniowe od naszych bliskich. W dekoracji, oprócz pączków, można znaleźć świąteczne ciasta: keks i makowiec oraz Bożonarodzeniowe pierniczki, kruche, korzenne, z lukrem, w kształcie gwiazdy, Mikołaja, renifera. Część ozdób została nam podarowana specjalnie w celu dekorowania wystawy przez krewnych, np. kuzynka Justyna stworzyła domek z piernika, oraz przez stałe klientki, które z życzeniami świątecznymi przyniosły haftowane zawieszki. Po stronie lewej widać słupek z 5-oma półkami. Na najwyższej znajduje się święty Mikołaj i cenna pamiątka rodzinna: ręcznie wykonana szydełkiem biała serwetka, dzieło Śp. Babci Michaliny (1911 – 1986).
Znakiem lokalnym jest też po lewej krasnal, jakich przybywa w mieście nad Odrą, a uniwersalnym - karminowa gwiazda betlejemska, której kwiaty zapowiadają coraz bliższe Narodzenie Zbawiciela.
Romantyczna miłość Leona do Michaliny
Cukiernię Łomżanka po śmierci męża Leona prowadziła do 1986 r. Michalina, po której przejęła słodką firmę córka Krystyna z mężem Tadeuszem Wojczyńskim (1950 - 1995). Cukiernia w Łomży mieściła się przy ul. Dwornej, mniej więcej, naprzeciwko klasztoru Panien Benedyktynek. Ponadto w czasie wojny Leon wypiekał chleb. Okrutna historia rzuciła go do obozu filtracyjnego 283 aż w Stalinogorsku w obwodzie tulskim - dziś Nowomoskowsk w Rosji. Jak pisaliśmy w 4lomza.pl rok temu, kwartalnik "Wiadomości" opublikował opowieść o romantycznej miłości Leona do Michaliny z zimy 1926. Po wielu wojennych i powojennych perypetiach założyli wspólnie w 1946 r. Cukiernię Łomżanka, która od 1953 r. działa przy ul. Ruskiej 10 we Wrocławiu. Z Rynku w stronę zachodnią.
Wrocławski biznes o łomżyńskich korzeniach
Pączki i faworki przed pandemią w 2020 r. chwalił lingwista o najsłodszym nazwisku profesor Jan Miodek, który do swojego programu zaprosił Braci Wojczyńskich. Łomżanka Dorota Sokołowska z Radia Białystok zrealizowała reportaż o dziejach cukierniczej Rodziny z Łomży i Wrocławia, który będzie na antenie w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, 25. grudnia o godzinie 13.
- Prosimy Czytelników 4lomza.pl o głosowanie na naszą cukiernię, jako wsparcie lokalnego, wrocławskiego biznesu o łomżyńskich korzeniach sprzed ponad 86 lat - zachęca Pan Michał. - Mało kto decyduje się na kontynuowanie tradycji po przodkach, bo nie jest to proste w dzisiejszej, nowoczesnej epoce.
Fakt: doświadczyła tego dekadę temu Rodzina Blikle, która sprzedała firmę z 1869 r. udziałowcom większościowym. Po zamianie jakości w ilość pączki od Bliklego nie smakowały nawet Bliklemu...
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146