Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 grudnia 2021 napisz DONOS@

Gmina Łomża inwestuje bez zaciągania kredytu

W ciągu ostatnich czterech lat Gmina Łomża na inwestycje wydała około 50 milionów złotych. Pieniądze w znacznej części pochodziły z pozyskanego dofinansowania zewnętrznego – czytamy w nadesłanym komunikacie. Gmina Łomża chwali się, że od dwóch lat nie musi zaciągać kredytu i obniża istniejące zadłużenie.

O możliwych zachwianiach dochodów samorządów w przyszłym roku mówi się od dawna. Podniesienie kwoty wolnej od podatku może odbić się mniejszymi wpływami samorządów. Rząd zapowiada dodatkowe subwencje, ale nie do końca wiadomo w jakiej wysokości i komu. Poza tym będą to pieniądze na konkretne cele. 

Gmina Łomża w nadesłanym komunikacie informuje, że od 2018 roku do 2021 roku na inwestycje wydała 50mln zł, z czego z zewnętrznych źródeł pozyskała 18 mln zł. Sytuacja finansów jest na tyle dobra, że Gmina zrezygnowała z zaciągania na ten rok planowanego kredytu. To drugi rok z rzędu, gdy samorząd nie zaciąga nowych kredytów, a obniża istniejący.

- Sytuacja finansowana Gminy Łomża jest dobra – mówi Wójt Piotr Kłys. – Dane finansowe budżetu dobrze to obrazują. Tylko w tym roku na inwestycje planujemy wydać około 13,5 mln zł. Początkowo zakładaliśmy, że ich przeprowadzenie będzie wymagało zaciągnięcia kredytu w wysokości 2,7 mln zł, ale dzięki dokładnemu oglądaniu każdej wydawanej złotówki, oszczędnościom poczynionym np. na organizacji transportu publicznego, realizowanym programom rządowym z których pozyskujemy dodatkowe dofinansowanie dziś stać nas, aby je zrealizować bez nowych długów.

gmina.JPG

W komunikacie Gmina Łomża chwali się, że w 2018 roku zadłużenie budżetu wynosiło niemal 10,4 mln zł. W 2019 roku zaciągnięto 2 mln zł kredytu spłacając jednocześnie niemal 1,9 mln zł starych długów. W kolejnym roku spłata zobowiązań wyniosła ponad 2 mln zł, a nowy kredyt opiewał na 1 mln zł. W 2020 roku z nadwyżki operacyjnej Gminy na spłatę kredytów przeznaczono niemal 2,1 mln zł, a w tym roku kolejne 1,5 mln zł. Dzięki temu, że w tych dwóch latach władze Gminy Łomża nie zaciągały żadnych nowych zobowiązań, zadłużenie budżetu spada teraz do kwoty 6,9 mln zł.

- Nasze zadłużenie, którego spłatę mamy rozpisaną do końca 2029 roku, teraz wynosi tylko trochę powyżej 11% rocznych dochodów budżetu. To naprawdę niewiele – podkreśla Wójt Piotr Kłys. - Z zadłużenia schodzimy bardzo świadomie przygotowując się do zrealizowania w najbliższych latach ogromnych inwestycji, które chcemy przeprowadzić przy dofinansowaniu zewnętrznym. To np. rozbudowa szkoły w Konarzycach, remonty dróg, czy gruntowna przebudowa naszych stacji wodociągowych.  Na realizację tych inwestycji pozyskujemy duże dofinansowanie, ale liczymy się z tym, że być może trzeba będzie także posiłkować się kredytami. Dzięki ograniczeniu poziomu „starego” zadłużenia gminy, będziemy mieli możliwość sięgnięcia po pożyczkę, gdy będzie to niezbędne. 

 

Foto:
Foto:
mm
wt, 26 października 2021 09:06
Data ostatniej edycji: śr, 27 października 2021 15:25:15

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę