Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

Piękna Łomża widziana z Nadnarwiańskich Górek

W pięknie przyrody, geografii i historii zanurzą się ci, którzy zdecydują się na ruszenie ścieżką pieszo-rowerową „Nadnarwiańskie Górki”. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, z okazji Światowego Dnia Turystyki 27 września, zapoczątkował tę bardzo widokową trasę biegnącą wokół fortu nr 1.

Pętla trasy liczy 5 km. Wędrówkę można rozpocząć w dowolnym momencie, np. w rejonie fortu pierwszego. Przemierza się niezwykle widokową polną dróżką wzdłuż krawędzi doliny Narwi do Kalinowa, by wrócić wzdłuż drogi powiatowej w to samo miejsce. Osoba, która zdecyduje się spędzić czas na tej ścieżce, może to zrobić z każdej ze stron. Można zaparkować samochód, dalej ruszyć pieszo czy rowerem. Po drodze umieszczone zostały 3 tablice poglądowe informujące o atrakcjach. Wzdłuż trasy jest osiem tabliczek kierunkowych, aby sprawnie poruszać się w terenie. Oznakowanie ścieżki kwotą 8400 zł sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego 8400 zł. Przygotowana została także ulotka, aby pomóc poruszać się w terenie i dostarczyć garść informacji. 

W drogę ...

Wędrówkę ścieżką można zacząć w dowolnym miejscu, my zaczęliśmy ją na placu do aktywności fizycznej obok bunkra przy kamiennej drodze fortecznej wiodącej od nowego mostu. Miły zakątek w otoczeniu historii i przyrody. Dalej droga forteczną pod dziedziniec fortu nr 1. To fragment XIX-wiecznych umocnień Twierdzy Łomża. Dalej piaszczysta drogą dojeżdżamy do DK 64 Łomża – Białystok by przemieścić się na polną drogę po drugiej stronie fortów. Polna droga wije się i powoli pnie w górę. Szlak wiedzie strefą krawędziową, z której rozciąga się widok na Łomżę i dolinę Narwi, przebiegając wzdłuż wysoczyzn okalających prawy brzeg rzeki na odcinku Kalinowo – Piątnica. Z kolei po lewej stronie rozciąga się piękna panorama pofalowanych pól.
Fragment ścieżki przechodzi obok czaplińca, gdzie w bezpiecznej odległości możemy podziwiać gniazda czapli siwej tworzącej zwartą kolonię. Tuż obok znajduje się zasiedlone gniazdo bielika. W tym miejscu obserwujemy bardzo rzadkie sąsiedztwo dwóch gatunków ptaków: osobnika szczytowego i jego ofiary. W przestrzeni okalającej naszą ścieżkę turystyczną występuje również bardzo ciekawe polodowcowe ukształtowanie terenu z okresu zlodowacenia środkowopolskiego. Stojąc na południowym skraju Wysoczyzny Kolneńskiej zobaczymy wspaniały widok na dolinę i jej najwęższy odcinek. 

Z zamieszczonych informacji na tablicy poglądowej dowiemy się o historii powstania doliny i skąd wzięła się nazwa Przełomowej Doliny Narwi.

Droga jest głównym mottem tego terenu. Na całej długości są tabliczki kierunkowe i informacyjne więc nikt tu się nie zgubi.

Ścieżka wytyczona eksponuje turystom najpiękniejsze krajobrazowo strefy, a jednocześnie cenne przyrodniczo i historycznie obszary Parku. Wykorzystano istniejącą już infrastrukturę drogową oraz siłownię i plac zabaw przy forcie nr 1 do przygotowania nowego kompleksu rekreacji rodzinnej z mieszanymi formami aktywności ruchowej. Założeniem inicjatorów było stworzenie miejsca do wędrówek pieszych i rowerowych, które przyciągnie jak największą liczbę osób pragnących pospacerować wzdłuż narwiańskich górek. Natomiast zimą teren ten może być wykorzystany również do narciarstwa biegowego.

W drogę, na szlak ...

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bielik
Foto: Czapla
Foto: Fort I
Foto: Mapa
Foto: Mapa

Załączniki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę