Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 maja 2024 napisz DONOS@

Rudera MPEC straszy od lat na działce miejskiej

Jakie zamiary ma prezes Radosław Żegalski lub współpracownicy względem starego węzła MPEC między blokami przy ul. Bolesława Prusa 14, 17 i 18? - Planów względem tego budynku nie mamy, ponieważ grunt pod budynkiem nie należy do MPEC Sp. z o.o. w Łomży, a i budynek w całości nie jest nasz - odpowiada Artur Klimaszewski, kierownik działu projektowania i obsługi odbiorców w spółce miejskiej MPEC. - Były próby przekazania go właścicielowi działki, ale bez powodzenia.

Dwa tygodnie temu Czytelnik informował 4lomza.pl, że między blokami 14, 17, 18, jest stary węzeł Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. - Ruina, która straszy swoim widokiem - oceniał, zastanawiając się nie po raz pierwszy, "kiedy to się zawali. Nie daj Boże, z kimś w środku czy z dzieciakami biegającymi po dachu".
W jakim stanie jest ten budynek, który Czytelnik nazywa "straszydłem"...? - Obecnie budynek wymaga remontu, ale stan techniczny jego jest zadowalający - informuje w imieniu MPEC kierownik Klimaszewski.
Chcemy wiedzieć, czy jest bezpieczny - czy nie zawali się lub ktoś sobie krzywdy nie zrobi? - Budynek jest zabezpieczony przed wejściem osób niepowołanych i nieupoważnionych - uspokaja kierownik.
Czy zimą korzystają z niego bezdomni? - Budynek jest zamknięty i zabezpieczony przed wejściem osób nieupoważnionych – powtarza.

14 lat oczekiwania na...
Stary węzeł cieplny przy ulicy Prusa od dawna jest nieużywany. - Budynek, w którym znajdował się węzeł grupowy dla części budynków mieszkalnych osiedla Górka Zawadzka, nie spełnia już swojej funkcji od roku 2007 - uściśla kierownik Klimaszewski. Tłumaczy, że powodem wyłączenia z użytku było przystąpienie w 2007 r. przez MPEC do modernizacji systemu ciepłowniczego miasta Łomża na osiedlu Górka Zawadzka. Modernizacja systemu polegała na budowie sieci i przyłączy ciepłowniczych do każdego budynku mieszkalnego wraz z nowymi węzłami indywidualnymi, a co za tym idzie - likwidacji dwóch węzłów grupowych; przy ulicy Bolesław Prusa i Leopolda Staffa. - Celem modernizacji było obniżenie strat ciepła na przesyle i niezależne przygotowanie parametrów pracy instalacji w poszczególnych budynkach - wyjaśnia kierownik Artur Klimaszewski z MPEC. 

Czy"straszydło" jest teraz MPEC potrzebne? 
Na powyższe pytanie Pan kierownik nie odpowiada bezpośrednio. - Obecnie jeden z budynków po węźle grupowym przy ulicy Leopolda Staffa został zmodernizowany i znajduje się w nim obwód działu sieci i węzłów MPEC Sp. z o.o. w Łomży - informuje Pan Klimaszewski. - Węzeł grupowy przy ulicy Bolesława Prusa został zdemontowany, a budynek jest wyłączony z eksploatacji. Co nie znaczy, że się nim nie interesujemy. Poddawany jest corocznej kontroli technicznej. Budynek ma powierzchnię 468 metrów kw. Mniej niż 1/6  należy do Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Prezes ŁSM Wojciech Michalak potwierdza, że grunt pod starym węzłem MPEC jest własnością Miasta Łomża w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni, natomiast budynek należy do MPEC. Piotr Pawłowski, członek zarządu ŁSM, poinformował nas, że działka pod węzłem ma ponad 700 mkw. 

Co z takiego 14-letniego impasu koncepcyjno-własnościowo-decyzyjnego pomiędzy MPEC a ŁSM wynika dla Czytelnika, spróbujemy dowiedzieć się niebawem od prezesów Spółki oraz Spółdzielni.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

 Straszydło MPEC w środku osiedla

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę