Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Do Madonny w Częstochowie ze świętym Józefem

Zapisy na 37. Pieszą Pielgrzymkę Łomżyńską odbędą się do 25. lipca w sześciu miastach Diecezji Łomżyńskiej: Łomża - parafia pw. Krzyża Świętego, Zambrów - Trójcy Przenajświętszej, Ostrołęka - św. Antoniego Padewskiego, Ostrów Mazowiecka - Wniebowzięcia NMP, Wyszków - św. Idziego i Kolno - św. Anny. W 37. Pielgrzymkę na Jasną Górę mogą wyruszać pełnoletni i niepełnoletni, ale tylko pod opieką rodzica. W drugim roku pandemii obowiązuje limit uczestników - ogłoszony przez biskupa Janusza Stepnowskiego - do 300 osób. Nie będzie można dopisać się na trasie pielgrzymki, jak w minionych latach, zaś Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę wyruszy tylko z Łomży.

Na razie musimy zaliczyć do historii wyjścia pątników z pięciu miejscowości: 1. sierpnia z Łomży, Zambrowa i Ostrołęki, 2. sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej, a 3. sierpnia z Wyszkowa. W ubiegłym roku koronawirus odcisnął się na zdrowiu, gospodarce i turystyce światowej, lecz dotknął także 36. PPŁ, która nie odbyła się od 1984 r. tylko raz w 1991 r., kiedy zorganizowano spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II w Diecezji Łomżyńskiej 4. i 5. czerwca 1991. 36. Pielgrzymka wyszła tradycyjnie 1. sierpnia, jednak - jak określił kierownik 36. PPŁ ks. Grzegorz Kosiorek - ze względu na warunki epidemiologiczne, to będzie taka sztafeta pielgrzymkowa. Każdego dnia będzie szło od 5 do 9 osób.

 

A jaka będzie 37. Pielgrzymka w roku 2021?

- Łomżyńska pielgrzymka cieszy się dobrą opinią na trasie przemarszu od lat, zaś nasi pątnicy mają bardzo pozytywny odbiór w oczach mieszkańców mijanych i odwiedzanych miejscowości - ocenia relacje wędrowców i społeczności nowy kierownik PPŁ ks. Wiesław Ołowski. Szef tegorocznej 37. Pielgrzymki ma 38 lat, jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego i wikariuszem parafii Krzyża Św. w Łomży. Jako kierownik zadebiutuje w trudnym okresie pandemii, ale skoro był 10 lat temu przewodnikiem Grupy Srebrnej z Ostrowi Mazowieckiej, to doświadczenie wędrówki zdobył.

Zapewne z obserwacji sprzed dekady i umiejętności skorzysta, a z pomocą duchową i organizacyjną każdego dnia pospieszy kilkunastu księży. Dr Joanna Kukwa tradycyjnie zadba o opiekę medyczną, w czym pomogą panie pielęgniarki, m.in., oddelegowane do posługi w drodze ze szpitala w Łomży.

 

https://drive.google.com/file/d/1G4thYZhNWQv6yma4QacRV7t8qUf1GQYt/view?fbclid=IwAR3nP0rjWLuAPL-k4wzTuFNQGgwpu1NQsryZniSlJVQUSdh0cRI45FPWZJ4

 

Aby stać się pielgrzymem, trzeba wypełnić kartę zapisu i złożyć dokument w parafii. Otrzymuje się znaczek i legitymację pielgrzyma. - Karty zapisu można ściągnąć ze strony internetowej PPŁ albo otrzymać w parafii zapisu - uściśla ks. Wiesław. Pielgrzymi wpłacają wpisowe na pokrycie kosztów organizacyjnych. W całości wynosi ono 200 zł; porządkowi uiszczają 50 % wpisowego; 2. i kolejny członek rodziny - 50 %, a służba medyczna wpłaca 60 zł. Warunkiem udziału jest posiadać namiot i miskę lub prysznic turystyczny do mycia. - Nie chcemy stawiać mieszkańców na trasie, że "muszą" nas przyjąć pod swój dach - tłumaczy obowiązek namiotowy ksiądz kierownik. - Pola namiotowe powstaną w większości przy szkołach, gdzie łatwo o dostęp do wody i sanitariatów. Dobra opinia o naszej pielgrzymce spowodowała, że służby pielgrzymkowe będą mogły skorzystać z pomieszczeń.

Zawierzenie Czarnej Madonnie

Spadek zachorowań i powiększająca się liczba ludzi, zaszczepionych przeciwko covid-19, a także "wielkie pragnienie wiernych pielgrzymowania do Matki Bożej Jasnogórskiej" - jak nazwał to bp Stepnowski - spowodowało, że postanowił przywrócić tradycyjną formę pielgrzymki. Mają zostać zachowane "zasady bezpieczeństwa i wszelkiej ostrożności" oraz wytyczne Głównego Inspektora Sanitarne dla ruchu pielgrzymkowego. Pod koniec maja biskup zachęcił do wsparcia pielgrzymów modlitwą i ofiarami w parafiach. Można jednoczyć się w grupach białych pielgrzymów duchowych i indywidualnie. Do "duchowej wspólnoty pielgrzymkowej" biskup zaprosił wszystkich diecezjan, którzy o formie wsparcia dowiedzą się w swej parafii. "Zawierzając dzieło 37. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę Czarnej Madonnie, z serca błogosławię" podpisał + Janusz Stepnowski.

Pielgrzymi idą do Maryi od 1. do 14. sierpnia ze świętym Józefem, jako patronem roku kościelnego i wzorem ojcostwa. Rozważania na ten temat będą prowadzone podczas konferencji - jedna będzie poświęcona Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu (1901 - 1981); Jego beatyfikacja 12. września.

Pielgrzymi przez 2 tygodnie będą mieć wczesne pobudki: o godz. 5., 6. lub 6.30, a do miejscowości z noclegiem dojdą różnie, zależnie od dnia, na godz. 15. 30 albo nawet 18.30, jeśli msza św. została odprawiona na trasie. Pielgrzymi Diecezji pokonają z Łomży do Częstochowy 435 km w czasie 13 dni. Wejdą na Jasną Górę 13. sierpnia ok. godz. 18.30. Biskup Janusz o godz. 19. odprawi mszę św. w kaplicy Cudownego Obrazu. 37. Pielgrzymka skończy się 14. sierpnia po mszy świętej o godz. 9.

 

Mirosław R. Derewońko

 

Symboliczna „sztafeta” 36. Pielgrzymki Łomżyńskiej

Łomżyńska pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę