Symboliczna „sztafeta” 36. Pielgrzymki Łomżyńskiej
Pielgrzymka z Łomży na Jasną Górę od 36 lat wędrowała co roku z intencjami w sercach, modlitwą i śpiewem do Częstochowy. Od 1984 r. nie odbyła się tylko w 1991 r., gdy organizowano spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II, który odwiedził Diecezję Łomżyńską 4. i 5. czerwca '91. Tegoroczna 36. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska wyruszy tradycyjnie 1. sierpnia w sobotę. lecz będzie odmienna niż dotychczasowe. - Ze względu na warunku epidemiologiczne, to będzie taka sztafeta pielgrzymkowa. Każdego dnia będzie szło od 5 do 9 osób - mówi ks. Grzegorz Kosiorek, kierownik Pielgrzymki Łomżyńskiej.
To, że tegoroczna Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę będzie inna niż wszystkie, spowodował koronawirus, ten sam, który kilka miesięcy temu doprowadził niemalże do zatrzymania świata przez rządzących. Wprowadzane w marcu i kwietniu ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi zdjęto lub znacząco ograniczono, ale zagrożenie pozostało.
- „W trosce o dobro duchowe, bezpieczeństwo, zdrowie naszych diecezjan i wymogi organizacyjne, po konsultacjach z odpowiednimi władzami i przewodnikiem PPŁ” - Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski zarządził, że 36 PPŁ na Jasną Górę może odbyć się „jedynie w formie symbolicznej”.
- „Kilkuosobowa delegacja pątników, wybrana przez duszpasterzy pielgrzymkowych, będzie się zmieniać każdego dnia na zasadzie sztafety. Oni będą nas reprezentować na trasie – napisał biskup w liście pasterskim przed 36 PPŁ. Pielgrzymka będzie symboliczną w formie, gdyż Nasi przedstawiciele wyruszą 1. sierpnia z Łomży.
Przewodnikiem Pielgrzymki Łomżyńskiej jest trzeci rok z rzędu ks. Grzegorz Kosiorek z parafii katedralnej w Łomży, uściśla, że grupy pielgrzymkowe na każdy kolejny dzień są już od pewnego czasu wybrane i ustalone. Będzie to ksiądz, lub dwóch czy trzech i kilka osób świeckich. Cała grupa może liczyć maksymalnie do 9 osób. Jedna grupa będzie pokonywała jednodniową trasę pielgrzymki, a następnego dnia, od miejsca, do którego ona dotrze, pielgrzymowanie będzie podejmowała następna grupa pątników.
- Będziemy omijać miejscowości, nie będziemy zachodzić do poszczególnych kościołów. W parafiach po drodze nie będzie powitań pielgrzymów – podkreśla ks. Grzegorz zaznaczając, że to w celu ograniczenia do minimum możliwości zakażenia. - Tegoroczna pielgrzymka ma charakter pokutny, w celu ochrony świata przed pandemią koronawirusa i pomocy ludziom dotkniętym w różny sposób chorobą oraz tym, którzy troszczą się o chorych – dodaje kapłan.
„Stworzymy wielką wspólnotę modlitewną”
Ksiądz Przewodnik, tak jak wcześniej pisał w liście do diecezjan biskup Stepnowski, zachęca wiernych, zwłaszcza związanych z pielgrzymką, „którzy mieli zamiar pielgrzymować i tych, co do tej pory pielgrzymowali fizycznie i duchowo, do uczestnictwa w grupach białych pielgrzymów duchowych” w parafiach.
- Stworzymy w ten sposób wielką wspólnotę modlitewną, która swoim zaangażowaniem, poświęceniem i modlitwą podejmie dzieło pielgrzymowania, choć nie fizycznego to jednak równie cennego, wartościowego i owocnego – pisał biskup w liście, który był odczytywany we wszystkich parafiach na początku wakacji.
- Pielgrzymi duchowi z poszczególnych parafii, jeśli będą chcieli mogą ostatniego dnia – 13 sierpnia - autobusami dojechać do Częstochowy. O godzinie 18. planowane jest powitanie naszej pielgrzymki na wałach Jasnej Góry. Później będzie można przejść do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski, gdzie ks. bp. Janusz Stepnowski odprawi dla nas wszystkich Mszę świętą – mówi ks. Grzegorz Kosiorek.
Następnego dnia o godzinie 9. rano na wałach Jasnej Góry tradycyjnie zostanie odprawiona Msza święta na zakończenie 36. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej.
Jutro - w sobotę o godzinie 6.00 rano w Katedrze Łomżyńskiej Mszę świętą dla ruszających w trasę pątników odprawi ks. bp. Tadeusz Bronakowski. Ma nie być takiego jak w latach ubiegłych uroczystego wyprowadzenia pielgrzymów. Pierwsza grupę łomżyńskich pątników w kierunku jasnej Góry poprowadzi ks. Łukasz Brzostowski.