Bociany w Dolinie Narwi: Raczka i Czach mają 4 pisklęta
Bociany nie wkładają żabek ani owadów do dzióbków swoim pisklętom, lecz wypluwają z wola na środku gniazda - tyle wiedzą czasem niektóre dzieci z Łomży, ale bez kamery online przy gnieździe bocianim w Rakowie Czachach i one pewnie nie widziałyby, jak radzą sobie doświadczeni rodzice: Raczka i Czach oraz czworo nowo wyklutych pisklątek. Kiedy za mocno będzie prażyć lub spadnie deszcz, rodzice skrzydłem osłonią córki i synów. W upał przyniosą im wodę, napoją i poleją piórka.
Kamera w Rakowie Czachach pokazuje z profilu duże gniazdo bocianie z rozległym widokiem na zieloną panoramę Narwi. Dzięki czystemu, wyraźnemu i nierozmytemu obrazowi rodzinę Raczki i Czacha od kilku lat odwiedzają widzowie z całej Ziemi. Najwięcej zainteresowanych obserwuje to gniazdo z Polski - łącznie ponad 300 tysięcy. Przypomnijmy, że bociany z ciepłych krajów wracają do kraju zwykle na przełomie marca i kwietnia. W gnieździe zazwyczaj jako pierwszy pojawia się samiec, żeby sprawdzić i poprawić stan domostwa, a po kilku dniach pojawia się samica.
Północno-wschodnia Polska to swoisty bociani raj na ziemi – jak określa przyrodnik Mariusz Sachmaciński z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Tutaj bocianów osiedla się najwięcej, bo mają dostatek pożywienia na podmokłych łąkach i polach, dlatego tu składają i wysiadują w gniazdach jaja, wychowują, uczą latać bocianiątka.
http://www.ptop.org.pl/ochrona/ptaki/bocian-bialy-w-ne-polsce/aktualnoci/1140-bocian-live.html
Na terenach Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, który rozciąga się z biegiem rzeki na 16-kilometrowym odcinku od wsi: Bronowo i Gać do Łomży, wierne sobie w związku bociany co roku zajmują około 80 gniazd, gdzie wykluwają się po 2 lub 3 albo i cztery młode bociany. Większość Polaków lubi białych sąsiadów, towarzyszących na czerwonych nogach pracom polowym oraz codzienności na wsi. To probierz zdrowego środowiska.
Mirosław R. Derewońko