Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Perspektywy na nowe fundusze unijne

O planach, zamierzeniach i możliwościach rozwoju regionu oraz o nowej odsłonie programu unijnego Polska Wschodnia rozmawiali uczestnicy Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Łomżyńskie Forum Samorządowe.

Łomżyńskie Forum Samorządowe skupia 24 okoliczne samorządy.

- Obecnie realizujemy projekty na 30 mln zł, plus 250 tys. euro projekty Erazmusa – mówił Dariusz Budrowski, dyrektor biura ŁFS. - W tym roku oczekujemy rozstrzygnięcia na projekty, których suma to prawie 750 mln zł – dodawał. Chodzi tu m.in. o projekt turystyczny za ponad 300 mln zł Pisa-Narew. Dzięki współpracy Związku Gmin „Pisa-Narew”, Łomżyńskiego Forum Samorządowego i Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi jest szansa na inwestycje lokalne dla całego szlaku wodnego umożliwiające odpoczynek na całej długości rzek. Niestety w tym gronie nie ma Miasta Łomża, które wystąpiło z Forum w 2020 roku, choć wcześniej było jednym z inicjatorów powołania ŁFS.

Kolejne 90 mln zł może pochodzić z projektu „Szlak fortyfikacji”. Chodzi o poprawienie dostępności licznych na tym terenie różnych obiektów fortyfikacyjnych. 

Obecny na zebraniu wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Czyż chwalił umiejętność współpracy, szczególnie projekt „Pisa-Narew”. 

- Mogę śmiało powiedzieć, że jest to porządnie przygotowany projekt. Nie mogę zadeklarować, że na pewno wejdzie on w życie. To wszystko zależy w tym momencie od Komisji Europejskiej. Podkreślał, że - jest to projekt ambitny, trudny, ale – deklarował - zrobimy wszystko, żeby miał największe szanse i był realizowany.

Nowa Polska Wschodnia
Marcin Czyż zaprezentował ogólne założenia programu Funduszy Europejskich „Polska Wschodnia”. Dotyczy on zarówno samorządów jak i przedsiębiorców.

- Na 99% możemy powiedzieć, że wejdzie on w życie. To ważne, bo wschód ciągle traci poziomem życia do Polski, nie mówiąc o Unii Europejskiej. Mamy w PARP badania, które pokazują, że każda złotówka czy euro zainwestowana w Polsce Wschodniej ma większą stopę zwrotu niż programy dedykowane całej Polsce – podkreślał.

W nowej perspektywie Polska Wschodnia będzie większa. W jej skład wejdzie również  województwo mazowieckie, bez powiatów graniczących z Warszawą i bez Warszawy. Program przewidziany na jest lata 2021-2027. Całkowity budżet wynosi ponad 2,5 mld euro, a w dyspozycji PARP-u będzie 1,5 mld euro. 

Jako główne cele programu wskazano: wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw; podniesienie jakości życia mieszkańców przez ochronę klimatu; zwiększenie dostępności transportowej; aktywizację kapitału społecznego oraz wzrost wykorzystania potencjału turystyki i uzdrowisk. 

W ramach tych celów mowa jest o procesach wzorniczych, automatyzacji i robotyzacji MŚP, gospodarce obiegu zamkniętego.

- Wszystkie tematy związane z recyklingiem, z oszczędnością materiałową, z ponownym wykorzystaniem materiałów w nowej perspektywie będą premiowane – podkreślał Marcin Czyż. - Chciałbym, abyście Państwo w miarę możliwości promowali nasze działania, żebyśmy mogli z tych pieniędzy skorzystać, i żeby Polska Wschodnia dołączyła przynajmniej do średniej krajowej, jeśli chodzi o poziom życia i produkt krajowy brutto na mieszkańca – zakończył wiceszef PARP-u.

Wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński zwracał uwagę samorządowców na program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. 

- Zachęcam do tego samorządy, które chcą zatrzymać młodych ludzi, które chcą inwestować w przedsiębiorców. Przedsiębiorcy potrzebują pracowników, a ci mieszkań. To wszystko się uzupełnia - tłumaczył.  

W ramach programu samorządy mogą budować tanie, niskoczynszowe mieszkania, realizowane bez wkładu finansowego. 

- Zależy nam na powołaniu spółki Społecznej Inicjatywywy Mieszkaniowej na Podlasiu, która będzie w stanie zrealizować około 900 mieszkań niskoczynszowych dla osób, których sytuacja mieszkaniowa jest taka, że nie stać ich na zgromadenie kapitału, aby kupić mieszkania na rynku komercyjnym - zachęcał Sekściński.

Takie ustalenia trwają już z Zambrowem.  

 

Zebranie w sali konferencyjnej starostwa prowadził Lech Szabłowski, starosta łomżyński. Podczas zebrania delegaci zatwierdzili sprawozdanie finansowe wykonania budżetu za 2020 rok i udzielili absolutorium władzom Stowarzyszenia. Specjalnymi gośćmi byli wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Czyż, wicewojewoda Marcin Sekściński i wicemarszłałek województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło.

 

Wicepremier Jarosław Gowin w Łomży o popandemicznej gospodarce

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Dariusz Budrowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Marcin Sekściński
Foto: Marcin Czyż
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę