Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Wicepremier Jarosław Gowin w Łomży o popandemicznej gospodarce

Główne zdjęcie
Wicepremier Jarosław Gowin

Na piątkowym Zebraniu Delegatów Stowarzyszenia Łomżyńskiego Forum Samorządowego gościł wicepremier Jarosław Gowin. Poruszył wiele kwestii dotyczących przyszłych funduszy unijnych czy braku rąk do pracy. Zdradził, że w Nowym Ładzie znacząco zwiększy się kwota wolna od podatku.

SIM
Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii w swoim wystąpieniu mówił o pandemii  i przyszłych funduszach unijnych. Zachęcał samorządowców do wzięcia udziału w programie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, których istotę przybliżał wicewojewoda Marcin Sekściński.  

- Ja wiem, że jak Polacy słyszą o budowaniu mieszkań przez państwo, to od razu nabierają wątpliwości. Programów było wiele, ale przyniosły efekty delikatnie mówiąc umiarkowane – zaczął wicepremier.

_MG_3475.jpg

Teraz ma być inaczej. - Z różnych programów  tworzymy montaż, który pokrywa do 60% kosztów inwestycji. Środki wypłacane są zaliczkowo. Samorządy nie wypłacają w tym projekcie ani złotówki. Muszą tylko dostarczyć grunt, tam gdzie nie ma gruntu KZN i muszą zawiązać razem spółkę – tłumaczył samorządowcom. - Wy budujecie te mieszkania za pieniądze w ogromnej mierze budżetowe. Pozostałe 40% ma być pokryte za pieniądze z wpłat ze strony przyszłych lokatorów oraz najtańszego w Polsce kredytu BGK.

Jarosław Gowin zauważył, że program adresowany jest do tych, których stać na regularną opłatę czynszu w umiarkowanej wysokości, 600-800 zł, ale nie stać tych rodzin na kupno mieszkania i na kredyty bankowe.

Gospodarka po koronawirusie
Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę Gowin przypomniał o rekordowo niskim, w wyniku pandemii, spadku PKB Polski na tle UE i świata.

- 2,7% to znacznie mniejszy spadek niż przewidywały perspektywy – mówił. - Do tego mamy rekordowo niskie bezrobocie i mogę państwu powiedzieć całkiem otwarcie, że problemem polskiej gospodarki nie jest bezrobocie. Tym problemem jest i pozostanie na długie lata brak rąk do pracy – podkreślał wicepremier.

- Powinniśmy brać pod uwagę nie tylko te 2,7% realnego skurczenia się gospodarki, ale także powinniśmy do tego dodać 4%, o które Polska gospodarka wg prognoz, gdyby nie koronawirus, rozwinęłaby się w 2020 roku. Tak naprawdę straciliśmy 6,7% PKB, to i tak bardzo dobrze. Te relatywnie dobre wyniki, to zasługa polskich przedsiębiorców, pracowników i dobrze przemyślanych i szybko wdrożonych programów pomocowych ze strony rządu – wyjaśniał zebranym.

Podkreślał przemyślenie i hojność programów rządowych na 200 mld zł. „Ale musimy pamiętać o cieniach tego wszystkiego. Ta pomoc to jest nasz wspólny dług. Ponad 200 mld zł dodatkowego długu i trzeba będzie wcześniej czy później ten dług spłacić i to będzie zadanie nie tylko dla naszego ale i następnego pokolenia”. 

Fundusze Unijne
- Mamy mieć najszybsze tempo rozwoju gospodarczego w całej Unii Europejskiej. W tym wszystkim pomogą nam fundusze unijne – mówił samorządowcom. 

Zapowiedział, że te pieniądze będą pochodziły z dwóch źródeł: Krajowego Planu Odbudowy i z Umowy Partnerstwa. "KPO to ponad 100 mld zł. w części dotacyjnej i sto kilkadziesiąt miliardów w części pożyczkowej, z której na razie zdecydowaliśmy się na trzydzieści kilka miliardów”

"To zastrzyk niezbędny dla polskiej gospodarki" – podkreślał minister rozwoju, pracy i technologii.

_MG_3483.jpg

Przestrzegał słuchających, że „To będą środki wykorzystywane w zupełnie inny sposób, niż z umowy partnerstwa. To nie są pieniądze na projekty. To są środki na reformy. Tak to zdefiniowała i moim zdaniem mądrze Komisja Europejska. Każde państwo musi przygotować plan, głębokich, strukturalnych reform. Dwa obszary są już narzucane czyli zielona gospodarka oraz cyfryzacja”. 

Z tych 100 mld zł 1/3 ma trafić do samorządów, ale uprzedził, że KE zapowiada dokładne monitorowanie realizacji tych funduszy.  

- Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na umowę partnerstwa. Tam są nieporównanie większe środki niż w planie odbudowy i elastyczniejsze zasady wykorzystywania tych funduszy – mówił Jarosław Gowin, choć te są jeszcze w trakcie uzgodnień z Unią Europejską. 

Nowy Ład
W trakcie swojego wystąpienia, wicepremier postanowił zdradzić kilka szczegółów z zapowiadanego Polskiego Ładu. 

- Jutro zostanie zaprezentowany Polski Ład, czyli plan rządzenia do końca tej kadencji, a niektóre zadania także w kolejnych latach. To mniej więcej plan rozwoju Polski do roku 2030 – tłumaczył. - Przewidujemy w planie zdecydowany wzrost kwoty wolnej od podatku. To dobra wiadomość dla mniej więcej 95% Polaków. Taka część społeczeństwa od stycznia będzie płaciła mniejsze podatki. 

Ale to oznacza mniejsze wpływy dla samorządów z tytułu podatku PIT. Dlatego rząd, o czym mówił wicepremier, zamierza przekształcić Rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych. 

- Stanie się trwałą, coroczną częścią subwencji samorządowej. To będzie subwencja inwestycyjna. Jej wysokość będzie jeszcze przedmiotem debat – wyjaśniał – ale będzie wypłacana wg zobiektywizowanego algorytmu, czyli nie uznaniowo, co rodziło rozmaite pretensje.

_MG_3498.jpg

Na koniec minister rozwoju, pracy i technologii zapowiedział koniec prac nad nową polityką przemysłową Polski.

- Wybierzemy grupę branż, które mają największy potencjał rozwojowy, przynoszą największa wartość dodaną i są najbardziej konkurencyjne. Na pewno wśród tych branż znajdzie się kluczowa, z punktu widzenia gospodarki woj. podlaskiego czyli przemysł rolno-przetwórczy czy rolno-spożywczy. Dla tych branż przygotujemy szyte na miarę programy wsparcia.

Perspektywy na nowe fundusze unijne

 

Foto: Wicepremier Jarosław Gowin
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę