Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

Dziś Święto Chrztu Polski - posłuchaj wykładu

14. kwietnia po raz trzeci obchodzone jest Święto Chrztu Polski. Dla podkreślenia wagi tego faktu, marszałek województwa podlaskiego zachęca do wywieszenia tego dnia flagi w barwach narodowych.

Dokładna data i miejsce ceremonii chrztu Mieszka I nie jest znane. Historycy podają różne miejsca: Gniezno, Poznań, Ostrów Lednicki, a zamiast dokładnej daty przedział czasowy od 963 roku do 968 roku. Przyjęło się, co zapisano w podręcznikach, że władca ochrzcił się 14. kwietnia 966 roku, ponieważ, jeśli chciałby się ochrzcić, to wybrałby na pewno Wielką Sobotę i stąd ta data. Dla podkreślenia wagi tego aktu w 2019 roku, 22 lutego, Sejm uchwalił ustawę, na mocy której, 14 kwietnia stało się nowym świętem - Świętem Chrztu Polski. Od tego dnia datuje się rozpoczęcie państwowości. Tak mówią ...

No właśnie. Historycy mówią o chrzcie Mieszka I i jego świty, a nie Polski. Prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk z UKSW wskazuje, że pomimo przyjęcia chrztu przez władcę nie ma śladów chrześcijaństwa na tych terenach. Dopiero syn Mieszka I, Bolesław Chrobry, także przy pomocy miecza, chrystianizuje. Co do państwowości to pierwsze wzmianki nazwy „Polonia, Polenia, Polania” padają w Dagome iudex, dokumentu pochodzącego z końca X wieku. Profesor zwraca uwagę, że nazwa została ukuta poza naszym terytorium, co nie było rzeczą nadzwyczajną. Dodaje, że na nasze ziemie mogła ona dotrzeć około 1007-1009 roku no i oczywiście musiała zostać zaakceptowana przez Chrobrego.

Być może postrzeganie tego dnia w kategorii początków państwowości i przyjęcia chrześcijaństwa jako państwo wypływa z jubileuszu 1000-lecia. W 1966 roku bowiem trwały równolegle dwa jubileusze. Władze PRL akcentowały rozpoczęcie państwowości, bo przecież nie chrześcijaństwa, a kościół, który prowadził oddzielnie swoje uroczystości jubileuszowe, akcentował przyjecie chrześcijaństwa. Aby przypomnieć sobie, jako to było z początkami Państwa Polskiego, polecamy wykłady prof. dr hab. Przemysława Urbańczyka z UKSW w Warszawie na temat początków Polski. Niezwykle ciekawa, oparta o wiedzę i badania opowieść o początkach Polski.

Jak wyglądał "Chrzest Łomży" ... powinno zainteresować każdego.

 

 

 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę