Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Lista zasłużonych przy zakupie hotelu robotniczego na Wesołej

„Nie opracowano dokumentu o nazwie „analiza finansowa budynku"” - napisał zastępca prezydenta Andrzej Garlicki w odpowiedzi radnemu Dariuszowi Domasiewiczowi, który pyta o nieruchomość przy ul. Wesołej. „W ramach analizy dokonano oceny zasadności transakcji uwzględniając wartości nieruchomości, która została określona przez rzeczoznawcę majątkowego” - wyjaśnia. Kto naraził miasto na straty finansowe?

Sprawa dotyczy zakupionego przez Miasto, a stojącego w przeważającej części pustym od ponad 4 lat, hotelu robotniczego przy ul. Wesołej 117. Radny  Domasiewicz docieka w swoich interpelacjach o zasadność zakupu i straty finansowe wynikające z niszczenia budynku. „Kto reprezentował miasto Łomża przy tej transakcji” pyta w interpelacji z 26 lutego 2021 r.

„ Podczas transakcji zakupu udziału w nieruchomości położonej przy ul. Wesołej 117 w Łomży ... działając z upoważnienia Prezydenta Miasta Łomża, Miasto Łomża reprezentował Zastępca Prezydenta Andrzej Garlicki” - czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego z dnia 22 marca „Negocjacje dotyczące zakupu nieruchomości, w tym ustalenia ceny prowadzone były przy udziale Skarbnika Miasta, który udzielił kontrasygnaty na dokonanie zakupu”.

Ale to nie koniec zasłużonych, zdaniem prezydenta, przy zakupie „Hotelu”. Nie byłoby transakcji, gdyby nie zgoda Rady Miejskiej udzielona na sesji 30 listopada 2016 roku oraz przesunięciem pieniędzy na zakup. Za podjęciem tej uchwały, która brzmiała „w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2016 /druk nr 498, 498A/” głosowali: Chludzińska Ewa, Chludziński Witold, Gałązka Hanka, Godlewska Anna Maria, Gorzoch Irena Anna, Grzymała Wiesław, Cieślik Ireneusz, Jóskowiak Marianna, Kacprowski Łukasz, Konopka Alicja, Mieczkowski Janusz, Mężyńska Wanda, Olszewski Jan, Rabczyńska Elżbieta, Śledziewska Edyta, Śleszyński Lech, Wojtkowski Andrzej, Zaremba Tadeusz, Zwierzyński Adam. Przeciw był Borysewicz Maciej, a od głosu wstrzymali się: Domasiewicz Dariusz, Oszkinis Stanisław i Prosiński Zbigniew.

Dla usprawiedliwienia (może?) dodam, że ten wniosek zawierał wiele przesunięć, a zakup nieruchomości zajmował małą jego część. W dziale edukacji dokonano bowiem przesunięć dla zabezpieczenia wynagrodzeń nauczycieli w końcówce 2016 roku. Tak oto, bez dyskusji i pytań, Prezydent Mariusz Chrzanowski zabezpieczył pieniądze na zakup "okazyjnej" niertuchomości.

Co do przeprowadzenia i udostępnienia radnemu analizy finansowej i audytu technicznego budynku wykonanego przed transakcją wiceprezydent Garlicki wyznaje, że „Nie opracowano dokumentu o nazwie „analiza finansowa budynku"”. Tłumaczy jednocześnie, że „dokonano oceny zasadności transakcji uwzględniając wartości nieruchomości, która została określona przez rzeczoznawcę majątkowego na kwotę 2 934 690 zł. Przeanalizowano również inne opłaty związane z nieruchomością. Finalnie udział w nieruchomości został nabyty za kwotę l 220 000 zł, co w kontekście cen rynkowych w tamtym okresie było ceną atrakcyjną” - przekonuje Garlicki. Zamiast audytu technicznego „przeprowadzono wizje lokalną z udziałem naczelników Urzędu Miejskiego, Dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, wraz z pracownikami, docelowego zarządcy budynku” - pisze wiceprezydent.

Minęło ponad 4 lata, ale nie zapomniano o inwestycji, a wiceprezydent przypomina z radością, że: „Prowadzone są nowe analizy dotyczące możliwości jego zagospodarowania i w przypadku ujawnienia się możliwości zewnętrznego finansowania remontu pozostałej części, planuje się jej zagospodarowanie na potrzeby lokali komunalnych”.
Ale to nie pierwsza radość.
W grudniu 2016 roku Grzegorz Daniluk z ratusza, zaraz po transakcji zakupu przez Miasto dawnego hotelu robotniczego przy ul. Wesołej 117 mówił - „Przewidujemy, że zasiedlanie budynku będzie można rozpocząć już w drugiej połowie 2017 roku”. Cóż, wróżba trudna sztuka. 

Puentą niech będzie przypomnienie, że kiedy prezydent Mieczysław Czerniawski chciał kupić tę nieruchomość, to naczelnicy i dyrektorzy odradzali mu tę inwestycję wskazując, że będzie ona wymagała dużych nakładów finansowych. A On ich posłuchał.

 

Kto naraził miasto na straty finansowe?

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę