Zakup mieszkania a maksymalny wiek kredytobiorcy
Zakup mieszkania za środki uzyskane z banku to rozwiązanie najpopularniejsze wśród osób chcących zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Wśród nich większość nie dysponuje wystarczającym zapasem gotówki i decyduje się na kredyt hipoteczny. Jednak taka forma finansowania stosowana jest także przez inwestorów. Czy jest to rozwiązanie tylko dla młodych? Jaki jest maksymalny wiek kredytobiorcy, który nie zdyskwalifikuje go w oczach analityka?
Odpowiedzi na powyższe pytania są dosyć proste, ale nie jednoznaczne. Wieloznaczność wynika z tego, że analityk przygląda się każdemu klientowi odrębnie i w grę wchodzi duża liczba czynników, które mogą zdecydować o tym, czy ktoś zostanie uznany za bezpiecznego kredytobiorcę. Na własne potrzeby, zanim rozpocznie się starania w banku, można skorzystać najpierw z darmowego narzędzia online - kalkulator kredytu hipotecznego pozwoli sprawdzić, na jaki kredyt i na jaki czas możemy liczyć oraz w jakiej wysokości miesięczną ratę będziemy spłacali.
Dla analityka to właśnie ta miesięczna rata jest kluczowa, ponieważ w takim trybie jest spłacana większość kredytów, także hipotecznych. Bank musi sprawdzić, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie udźwignąć takie zobowiązanie finansowe i to przez czas wystarczający do spłaty całego zadłużenia. Jako że kredyty na mieszkania opiewają na pokaźne sumy, to i okresy spłat są długie - zazwyczaj liczone w dziesiątkach lat. Dlatego wiek kredytobiorcy jest jednym z kluczowych kryteriów.
Jaki jest zatem “górny pułap”? Nieoficjalnie mówi się, że 78 lat, jednak nie nastawiaj się zbytnio na to. Jest to “teoretyczna” granica, bo w praktyce zazwyczaj analityk za graniczną datę spłaty kredytu uzna koniec aktywności zawodowej klienta. Może to więc być 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. Jest to bezpieczne założenie, że do końca pracy kredytobiorca utrzyma swoją zdolność do spłaty miesięcznego zobowiązania o ustalonej wysokości. Dlatego może się okazać, że dla osoby po czterdziestce będzie dostępny tylko kredyt na 25 lub 20 lat. Jednak to także nie jest regułą.
Odstępstwo od takiej zasady analityk może zrobić w dwóch sytuacjach. Po pierwsze - gdy klient prowadzi własną działalność i wiek emerytalny nie będzie oznaczał końca dochodów z tej firmy. Po drugie - gdy klient ma zabezpieczone wysokie świadczenia emerytalne. W przypadku mundurowych lub osób z naprawdę wysoką wypłatą, nawet świadczenie z ZUS-u może wystarczać na opłacanie miesięcznej raty kredytu. Do tego klient może posiadać dodatkowe zabezpieczenie np. w IKE, IKZE lub PPE.
Jak wspomnieliśmy, spojrzenie analityka na wiek kredytobiorcy może być różne, zależnie od innych kryteriów. Z uwagi na to oraz w celu określenia chociaż przybliżonych granic własnej zdolności kredytowej przydatny będzie kalkulator zdolności kredytowej. Dzięki niemu dowiesz się, jaka szacunkowa wysokość pożyczki i na jaki czas jest w ogóle realna. To dobra podstawa do rozpoczęcia rozmów z bankiem.
tekst płatny