Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 29 listopada 2022 napisz DONOS@

13 i 14 emerytura bez wniosku

Ponad 45 tys. emerytów w województwie podlaskim otrzyma 13 i 14 bez konieczności składania wniosku. Część z nich, jak zapewnia ZUS, jeszcze przed świętami może trafić do odbiorców.

Trzynastka
Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Dodatkowa roczna należność pieniężna wypłacane jest w kwietniowym terminie płatności, z wyjątkiem świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, dla których wypłata będzie zrealizowana  w maju.  

- Przepisy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, które obowiązują od stycznia ubiegłego roku, gwarantują coroczne otrzymanie trzynastej emerytury wraz ze świadczeniem za kwiecień. Jest ona wypłacana już po raz kolejny, a w tym roku przysługuje  w kwocie 1.250,88 zł brutto. Osoby pobierające świadczenie w terminie 01, 05 i 06 otrzymają dodatkową gratyfikację jeszcze przed Wielkanocą. W województwie podlaskim jest ich ponad 45 tys. – informuje Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czternastka
10 marca br. została opublikowana ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Następne, dodatkowe świadczenie   będzie wypłacana w tym roku uprawnionym emerytom i rencistom wraz ze świadczeniem za listopad 2021 r.

Wysokość czternastej emerytury uzależniona jest od wysokości brutto pobieranej emerytury/renty. Maksymalną kwotę czternastki tj. 1.250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie długoterminowe nie przekroczy 2.900 zł brutto. Pozostałe osoby otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 2.950 zł brutto, czternasta emerytura zostanie wypłacona w kwocie 1200,88 zł brutto.

Osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4.150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki. Emerytom, którzy otrzymują emeryturę z dwóch organów emerytalno-rentowych jednocześnie, np. z KRUS i z ZUS zarówno trzynastą jak i czternastą emeryturę wypłaci ZUS.- wyjaśnia rzeczniczka.

Źródło: ZUS

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę