Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Wskazania biskupa na Wielki Tydzień

Główne zdjęcie
Wejście do katedry łomżyńskiej. (zdjęcie ilustracyjne)

W związku z pandemią i ograniczeniami z tym związanymi, biskup łomżyński Janusz Stepnowski w oparciu o wytyczne Stolicy Apostolskiej i wskazania Konferencji Episkopatu Polski, ustanowił normy duszpasterstwa i liturgii na Wielki Tydzień w diecezji łomżyńskiej.

Niektóre formy liturgii i pobożności mogą być uproszczone i dostosowane do okoliczności, a ich kształt zależy od roztropności duszpasterzy. Liturgię należy sprawować bez niekoniecznych śpiewów i procesji, a dekoracje świąteczne należy urządzić skromnie i z umiarem – zaleca biskup łomżyński. Należy stosować się do aktualnych obostrzeń sanitarnych czyli limit osób (1 osoba na 20 m 2), dystans społeczny, zakrycie ust i nosa maseczką oraz dezynfekcja rąk. Liturgia Wigilii Paschalnej może być sprawowana w formie uroczystej, ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Biskup zachęca ograniczyć do minimum ilość czytań i śpiewów.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie należy urządzać tradycyjnej procesji rezurekcyjnej, ale według roztropnego rozeznania można sprawować więcej Mszy św. Biskup zachęca do uruchamiania transmisji Triduum Paschalnego, aby w ten sposób umożliwić wiernym pozostającym w domach uczestnictwo i łączność duchową. Przypomina, że taka  transmija będzie na antenie Radia Nadzieja oraz że ciągle obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w dni nakazane. 

Palmowa Niedziela wewnątrz kościołów
Obrzędy Niedzieli Palmowej należy sprawować wewnątrz kościołów, a procesyjne przejścia przez świątynię jedynie z asystą. Wierni, zgodnie z zaleceniami sanitarnymi pozostają na miejscach. Woda święcona do pokropienia palm powinna być pobłogosławiona przed każdą liturgią.

Triduum Paschalne
Msza św. krzyżma z poświęceniem olejów będzie sprawowana w Katedrze Łomżyńskiej w Wielki Czwartek 1 kwietnia br. o godz. 10.00. Uczestniczyć w niej będą wyznaczeni przedstawiciele Centralnych Instytucji Diecezji oraz Dziekani. Nie będzie obrzędu obmycia nóg, ale za to dwie msze Wieczerzy Pańskiej.

W wielkopiątkowej modlitwie powszechnej między 9 i 10 wezwaniem należy dodać wezwanie „Za udręczonych w okresie epidemii”. Adoracja krzyża po odsłonięciu odbywa się przez przyklęknięcie bez podchodzenia do krzyża. 

Błogosławieństwo pokarmów
Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę może odbyć się jedynie poza świątynią. Może to być plac przed kościołem lub inne odpowiednie miejsce. Prognozy pogody przewiduje tego dnia przelotne opady deszczu. Nie należy urządzać błogosławieństwa pokarmów w domach prywatnych. Ci, którzy nie poświęca pokarmów biskup zachęca do odmówienia błogosławieństwa pokarmów w domu rodzinnym podczas świątecznego posiłku według podanego obrzędu:

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 

Propozycja wg księgi "Obrzędy błogosławieństw"

(Przed rozpoczęciem obrzędu można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. "Zwycięzca śmierci"). 

AKLAMACJA WIELKANOCNA 

1. (Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi): Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. 

(Wszyscy odpowiadają): Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. 

CZYTANIE

2. (Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego).

1 Tes 5,16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. 

Albo: Mt 6,31-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA

3. (Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi): 

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. 

(Wszyscy): Amen. 

PO POSIŁKU

WERSET 

(Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi): 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja. 

(Wszyscy): Przy łamaniu chleba. Alleluja. 

MODLITWA

(Ojciec rodziny lub przewodniczący): 

Módlmy się. 

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków. 

(Wszyscy): Amen. 

(Na zakończenie można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. "Otrzyjcie już łzy płaczący".)

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę