Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Polski żołnierz z 1920 odnaleziony po latach

W okolicy krzyża przy drodze leśnej został pochowany żołnierz. Tak mówiły rodzinne przekazy właściciela tego gruntu, a pochówku miał dokonać ojciec właściciela terenu i jego kolega. Członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” postanowili sprawdzić tę informację i postanowili kopać.

20. marca 2021 roku, w sobotę, w miejscowości Guty-Bujno (gmina Ostrów Mazowiecka) – informują członkowie Stowarzyszenia Wizna „1939” - przy pomocy badań georadarowych zlokalizowano miejsce, gdzie urządzenie zarejestrowało wyraźną anomalię gruntową, wskazującą na ślad głębokiego wkopu. Dalsze prace wykopaliskowe prowadzono już ręcznie szpadlami. Cztery godziny zajęło członkom Stowarzyszenia „Wizna 1939”, we współpracy z żołnierzami Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, dokopanie się do pojedyńczego pochówku. Znaleziono przy nim także kilkanaście sztuk amunicji do karabinu Lebel (różnej produkcji), nieliczne elementy oporządzenia wojskowego i resztki skóry, które pochodziły prawdopodobnie z butów. Natrafiono także na niewybuch.

Stowarzyszenie „Wizna 1939” informuje, że to szczątki polskiego żołnierza z 1920 roku. Według rodzinnych przekazów właściciela gruntu, żołnierz miał spoczywać w okolicy krzyża przy drodze leśnej, gdzie Jego ojciec ze swoim kolegą mieli Go pochować. Prawdopodobnie został zabity szablą. Zdarzenie miało miejsce na początku sierpnia 1920 r., kiedy Wojsko Polskie pod naporem bolszewików wycofywało się w stronę Warszawy. Ojciec właściciela przez cały czas powtarzał synowi, że pochowany żołnierz był ułanem i pochodził z Radzymina pod Warszawą; miało to wynikać z dokumentów, które znaleziono przy poległym żołnierzu (dokumenty te jednak nie zachowały się). Stowarzyszenie przypomina, że dla odnalezionego bohatera zostanie zorganizowany uroczysty pochówek z wojskowymi honorami.

Członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” od ponad dziesięciu lat prowadzą różne badania i poszukiwania na polach bitewnych. 

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę