Będzie kąpielisko na plaży miejskiej w Łomży
Za 196 tys. zł łomżyński WOPR poprowadzi przez 72 wakacyjne dni kąpielisko na plaży miejskiej. Od 19. czerwca będzie można bezpiecznie kąpać się na plaży w Łomży.
Ośmiu ratowników na zmianie będzie dyżurowało w wakacyjne weekendy na Narwi przy plaży miejskiej – zapewnia Tomasz Malinowski, prezes WOPR w Łomży. Wodniacy właśnie podpisali umowę z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim na prowadzenie kąpieliska na plaży miejskiej. Wystartuje ono 16. czerwca i będzie aktywne do 29. sierpnia. Patrolowanie rzeki będzie odbywało się od 19. czerwca do 1. września włącznie. W tym czasie od poniedziałku do czwartku na plaży będzie 3 ratowników, a od piątku do niedzieli 4. Poza tym będą dwa patrole na Narwi.
Umowa opiewa na 196 tys. zł, za które pokrywane będą koszty transportu, paliwa, uzbrojenia plaży no i wypłaty ratownikom. WOPR liczy jeszcze na dodatkowe środki w Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Ratownicy są otwarci na uruchomienie w tym miejscu małej gastronomii.
Przypomnijmy, że do 2015 roku kąpielisko miejskie prowadziło WOPR. Od 2015 roku miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na plaży miejskiej prowadził MOSIR, miejska instytucja. Przez kilka lat było to tylko przez miesiąc, aż w 2019 roku pojawił się zakaz kąpieli. Według oficjalnych uzasadnień ratusza, rzeka miała być zbyt niebezpieczna do kąpieli. Na szczęście w 2020 roku WOPR ponownie uruchomił miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. W 2021 wraca pełne kąpielisko przez 72 wakacyjne dni.
Co to jest kąpielisko?
Kąpielisko, to oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Wyznaczane jest uchwałą rady gminy. Musi mieć mieć stałą opiekę ratowników, zapewniony wywóz śmieci, dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecze rekreacyjne. Na wyposażeniu powinna być łódź motorowa, wiosłowa, koło ratunkowe z nietonącą linką o długości 25 m lub pasy ratownicze, tablice do zamieszczania informacji o temperaturze wody i powietrza, prędkości wiatru oraz wysokości fali czy megafony na każdym stanowisku ratowniczym.