Jak szybko zamienić fakturę na pieniądze?
Prowadzenie własnej firmy ma swoje plusy i minusy. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że kontrahenci nie będą nam płacić na czas, a my w konsekwencji utracimy płynność finansową. Jak szybko poradzić sobie w trudnej sytuacji, szczególnie w obliczu pandemii?
Problemy z kontrahentami
Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu zachwiała rynkiem gospodarczym w Polsce. Wielu właścicieli firm musiało zmienić lub zweryfikować swoje plany, a czasem nawet zredukować zatrudnienie. W takich okolicznościach, brak terminowego regulowania zobowiązań przez kontrahentów może mieć dla nas zgubny wpływ. W przypadku faktur za dostawy lub usługi, często praktykowane jest odroczenie płatności (zwane kredytem kupieckim). Oznacza to, że klient nie dokonuje płatności od razu, a dopiero za ustalony czas, maksymalnie 60 dni. Dla wystawcy faktury, oznacza to, że środki są niejako „zamrożone”, do momentu jej zapłaty.
Faktoring – co to takiego?
Przedsiębiorcy w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności, korzystają z usług firm faktoringowych. Co to takiego? Faktoring jest to usługa polegająca na skupywaniu faktur z odroczonym terminem płatności przez wyspecjalizowane podmioty.
Stronami umowy faktoringu są:
-
faktor, czyli firma faktoringowa, która zajmuje się skupywanie faktur
-
faktorant, czyli przedsiębiorca (wystawca faktury).
Jest to doskonałe rozwiązanie, które znacząco wspomoże funkcjonowanie firmy, a przy okazji pozwoli zachować dobre stosunki ze stałymi klientami. Faktoring jest w dużej mierze oparty na zasadzie swobody umów, ponieważ nie jest uregulowany wprost w żadnych przepisach. W umowie należy zatem zawrzeć wszelkie niezbędne informacje dotyczące faktury, jej wartość, przedmiot, termin zapłaty. Faktorantowi wypłacane jest, w zależności od umowy 80-100% wartości faktury, od razu, przy czym firma faktoringowa pobiera także prowizję. Pozwoli to na utrzymanie płynności finansowej i nie pakowanie się w zbędne kredyty, które będę generować dodatkowe koszty. Warto także podkreślić, że umowa faktoringu nie pogarsza naszej zdolności kredytowej na przyszłość, ponieważ nie jest ona zgłaszana do Biura Informacji Kredytowej. Jeśli chodzi o ponoszenie ryzyka w przypadku niewypłacalności dłużnika, może ją ponosić faktor, faktorant lub każde z nich, w zależności od tego, jakie zapisy znajdą się w umowie.
Finansowanie faktur z ING
Jeśli faktoring wydaje Ci się idealnym rozwiązaniem Twoich problemów, wybierz ING finansowanie faktur. W bardzo łatwy sposób, zamienisz swoje faktury na gotówkę, załatwiając wszelkie formalności bez wychodzenia z domu. Jednymi z warunków korzystania z z tego typu usługi są działanie na rynku – zarówno Twojej firmy jak i Kontrahenta, przez co najmniej 12 miesięcy i nieposiadanie zaległości płatniczych. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.finansowaniefaktur.pl,podając swoje dane osobowe oraz kontaktowe i dokonać przelewu weryfikacyjnego. Weryfikacja konta przebiega bardzo szybko. Po jej dokonaniu, wymagane będzie jedynie wyrażenie przez Kontrahenta zgody na sfinansowanie Twojej faktury, za pomocą jednego kliknięcia. Po potwierdzeniu zlecany jest przelew, co oznacza, że pieniądze za fakturę mogą pojawić się na Twoim koncie jeszcze tego samego dnia. Należy także wspomnieć, iż ryzyko ewentualnego braku spłaty faktury nie spoczywa na ING Finansowanie Faktur. W przypadku niedokonania płatności ze strony Kontrahenta, po upływie 15 dni od wyznaczonego na fakturze terminu płatności, zwrócimy się o zwrot środków bezpośrednio do Ciebie.
tekst płatny