Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Od 1 czerwca zmiany na drogach

Główne zdjęcie
Potrącenie na przejściu dla pieszych (zdjęcie ilustracyjne)

Od pierwszego czerwca wchodzą w życie zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Dotyczą one kierowców i pieszych, a niektórzy już określają je mianem rewolucyjnych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, które wcześniej przyjął Sejm przeważającą liczbą głosów (423 za, 22 przeciw). Wprowadza ona kilka bardzo istotnych zmian, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, a co może ważniejsze, na nawyki kierowców i pieszych. 

Od 1. czerwca 2021 bowiem kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia musi zmniejszyć prędkość, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz pieszemu wchodzącemu na przejście (z wyłączeniem tramwajów). Przepis mówi, że "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”. Zmiana zmusi do rewizji nawyków kierowców, którzy często nie zwracali uwagi na pieszych czekających na wejście. W wyniku nowelizacji kierowca został zobowiązany do baczniejszego obserwowania pieszych przy przejściach przez jezdnię i zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Nie zwalnia to oczywiście pieszych z zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko.

Nadal obowiązuje przepis (Art 14.), w którym zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Nowelizacja ogranicza korzystanie z urzadzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię. Od 1. czerwca zabrania się „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Ma to zmusić pieszych do baczniejszego obserwowania drogi.

Ustawodawca postanowił rozwiązać kwestię jazdy na tzw. zderzak. Policjanci twierdzą, że co piąty na autostradzie i co czwarty w mieście wypadek czy kolizja jest efektem jazdy na zderzak. Wprowadza się przepis, który nakazuje zachować minimalny odstęp od pojazdu jadącego przed nami nie mniejszy niż połowa prędkości z jaką jedziemy. Oznacza to, że jeśli jedziemy 100 km/h powinniśmy być w odległości 50 m od pojazdu jadącego przed nami. To trudne do oszacowania podczas jazdy, ale tak czy inaczej zbyt bliska, ciągła jazda, może skończyć sie mandatem. Oczywiście nie dotyczy to manewru wyprzedzania.

Nowe przepisy ujednolicają prędkość w terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia czy nocy. Od czerwca przestaje obowiązywać możliwość jazdy 60 km/h w godzinach 23-5. Od czerwca prędkość na obszarze zabudowanym, niezależenie od pory doby, będzie wynosiła 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę