Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Zmarł Rolnik i Poseł PSL Leszek Kiełczewski (+ 79)

Poseł Rzeczpospolitej w II kadencji Sejmu mgr inż. Leszek Kiełczewski nie żyje... Posła i Rolnika pożegnali rówieśnicy. - Będziemy wspominać śp. Leszka jako cenionego i szanowanego przez nas wspaniałego Kolegę, promieniującego życzliwością, wrażliwością, chęcią współpracy, otwartego na ludzi i cieszącego się dużym autorytetem - napisali w nekrologu współczujący Rodzinie koleżanki i koledzy, będący także absolwentami Wydziału Rolniczego WSR w Olsztynie, rocznik 1963-1968.

Absolwenci rolnictwa z dawnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie - obecnie działa jako UWM - spotykają się przed głazem przy Promenadzie Absolwentów w Kortowie, oddając hołdy w dniach pogrzebów pracownikom i studentom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (oraz poprzedniczek uczelni). Zapalają znicze i składają kwiaty, odmawiają modlitwy i wspominają zmarłych... W dniu pogrzebu Świętej Pamięci Leszka Kiełczewskiego 9. lutego 2021 r. o godzinie 13. pożegnali: prof. dr hab. Stanisława Krzymowska i dr inż. Bolesław Pilarek. Przybyli ze zniczami pod głaz tylko oni, co we wspomnieniu o ŚP. Rolniku, Doradcy Rolniczym i Pośle wytłumaczono względami pandemii i dużymi opadami śniegu. Po symbolicznym pożegnaniu faktyczne uroczystości pogrzebu odbyły się godzinę później: mszę celebrowano w kościele św. Anny, zaś pochowanie na cmentarzu w Kolnie.  

Pracowity i uśmiechnięty
W archiwum Sejmu znajdujemy krótką informację biograficzną, że mgr inż. Leszek Kiełczewski urodził się 2. stycznia 1942 r. w Gromadzynie – Wykno koło Kolna. Po Technikum Rolniczym w Białej Piskiej studiował na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (będącej później ART, a obecnie UWM). Rówieśnicy zapamiętali, że był życzliwym i uczynnym kolegą oraz że chętnie i bezinteresownie pomagał innym. Po studiach w 1968 r. rozpoczyna pracę w wydziale rolnictwa Urzędu Powiatowego w Kolnie, a potem w Rolniczym Rejonowym Zakładzie Doświadczalnym w Szepietowie (który obecnie funkcjonuje jako Ośrodek Doradztwa Rolniczego po kilku reorganizacjach).
- Leszek był rzeczywiście skromnym, wesołym i życzliwym człowiekiem - wspomina Zmarłego kuzyn Wiesław Grzymała. - Był bardzo pracowity, ponieważ umiał połączyć pracę doradcy z poprowadzeniem dużego, na tamte czasy, gospodarstwa. Praca nie była łatwa: nie miał tyle nowoczesnego sprzętu, jakim posługują się rolnicy współcześnie.

Poseł Ziemi Łomżyńskiej 
Leszek Kiełczewski należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Mandat poselski do Sejmu RP II kadencji w latach 1993-1997 zdobył z listy PSL w okręgu łomżyńskim - obejmującym ówczesne województwo łomżyńskie. Pracował parlamentarnie w Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług oraz w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Udzielał się ponadto w podkomisji do spraw handlu i drobnej wytwórczości oraz podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy o znakach towarowych. W 1979 roku otrzymał odznaczenie Zasłużony Pracownik Rolnictwa, a w 1999 r. został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

Mirosław R. Derewońko

 

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę