Zmarł Rolnik i Poseł PSL Leszek Kiełczewski (+ 79)
Poseł Rzeczpospolitej w II kadencji Sejmu mgr inż. Leszek Kiełczewski nie żyje... Posła i Rolnika pożegnali rówieśnicy. - Będziemy wspominać śp. Leszka jako cenionego i szanowanego przez nas wspaniałego Kolegę, promieniującego życzliwością, wrażliwością, chęcią współpracy, otwartego na ludzi i cieszącego się dużym autorytetem - napisali w nekrologu współczujący Rodzinie koleżanki i koledzy, będący także absolwentami Wydziału Rolniczego WSR w Olsztynie, rocznik 1963-1968.
Absolwenci rolnictwa z dawnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie - obecnie działa jako UWM - spotykają się przed głazem przy Promenadzie Absolwentów w Kortowie, oddając hołdy w dniach pogrzebów pracownikom i studentom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (oraz poprzedniczek uczelni). Zapalają znicze i składają kwiaty, odmawiają modlitwy i wspominają zmarłych... W dniu pogrzebu Świętej Pamięci Leszka Kiełczewskiego 9. lutego 2021 r. o godzinie 13. pożegnali: prof. dr hab. Stanisława Krzymowska i dr inż. Bolesław Pilarek. Przybyli ze zniczami pod głaz tylko oni, co we wspomnieniu o ŚP. Rolniku, Doradcy Rolniczym i Pośle wytłumaczono względami pandemii i dużymi opadami śniegu. Po symbolicznym pożegnaniu faktyczne uroczystości pogrzebu odbyły się godzinę później: mszę celebrowano w kościele św. Anny, zaś pochowanie na cmentarzu w Kolnie.
Pracowity i uśmiechnięty
W archiwum Sejmu znajdujemy krótką informację biograficzną, że mgr inż. Leszek Kiełczewski urodził się 2. stycznia 1942 r. w Gromadzynie – Wykno koło Kolna. Po Technikum Rolniczym w Białej Piskiej studiował na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie (będącej później ART, a obecnie UWM). Rówieśnicy zapamiętali, że był życzliwym i uczynnym kolegą oraz że chętnie i bezinteresownie pomagał innym. Po studiach w 1968 r. rozpoczyna pracę w wydziale rolnictwa Urzędu Powiatowego w Kolnie, a potem w Rolniczym Rejonowym Zakładzie Doświadczalnym w Szepietowie (który obecnie funkcjonuje jako Ośrodek Doradztwa Rolniczego po kilku reorganizacjach).
- Leszek był rzeczywiście skromnym, wesołym i życzliwym człowiekiem - wspomina Zmarłego kuzyn Wiesław Grzymała. - Był bardzo pracowity, ponieważ umiał połączyć pracę doradcy z poprowadzeniem dużego, na tamte czasy, gospodarstwa. Praca nie była łatwa: nie miał tyle nowoczesnego sprzętu, jakim posługują się rolnicy współcześnie.
Poseł Ziemi Łomżyńskiej
Leszek Kiełczewski należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Mandat poselski do Sejmu RP II kadencji w latach 1993-1997 zdobył z listy PSL w okręgu łomżyńskim - obejmującym ówczesne województwo łomżyńskie. Pracował parlamentarnie w Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług oraz w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Udzielał się ponadto w podkomisji do spraw handlu i drobnej wytwórczości oraz podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie ustawy o znakach towarowych. W 1979 roku otrzymał odznaczenie Zasłużony Pracownik Rolnictwa, a w 1999 r. został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.
Mirosław R. Derewońko