Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w regionie

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W powiecie augustowskim został potwierdzony pierwszy przypadek ptasiej grypy H5N8 u łabędzia. Na razie nie ma informacji o kolejnych takich przypadkach.

Grypa ptaków to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. (czynnik etiologiczny: wirus z rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus) – informuje inspekcja weterynaryjna. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany.

Bogusław Maksim, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w piśmie do władz samorządowych przypomina o obserwacjach terenowych pod kątem padłych ptaków. W przypadku odnalezienia padłych dzikich ptaków, w szczególności w pobliżu zbiorników wodnych, jak najszybciej należy informować powiatowych lekarzy weterynarii. 

Do tej pory mowa jest o jednym osobniku, ale sytuacja może ulec zmianie. Wcześniej media informowały o znalezieniu padłych chorych łabędzi chociażby na plaży w Pusku.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę