Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Sąd Okręgowy w Łomży dostał budynek po bankach

Trzymetrowa tafla grubego lodu zsuwała się z daszku nad balkonem 3. piętra bloku ZGM przy ul. Dwornej, akurat nad miejscem, gdzie stała poseł Aleksandra Szczudło i Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. W rynnach gruchotały bryły lodu, z innych daszków przed przechodniów spadały z trzaskiem rozpryskujące się odłamki, ale nie powstrzymały urzędników przed ogłoszeniem dobrej dla Sądu Okręgowego w Łomży nowiny: są 4 miliony na zakup sąsiedniego budynku po bankach.

Sytuacja z elementami jak z krainy lodu rozgrywała się przed sądem w pobliżu bramy do MOPS-u. - To, co wydawało się niemożliwe, okazało się możliwe - mówił w masce sędzia Jan Leszczewski, prezes Sądu Okręgowego w Łomży, który "od lat zabiegał o uzyskanie budynku po banku", chociaż historycznie patrząc to budynek po kilku bankach. Prezes Sądu Okręgowego wspomniał, że dzięki zaangażowaniu poseł Szczudło, Sąd Okręgowy będzie mógł umieścić w jednym miejscu wszystkie swoje oddziały. Skorzysta na powiększeniu SO o drugi gmach przy Dwornej także Sąd Apelacyjny w Białymstoku, bo będzie miał gdzie gromadzić zasoby archiwalne, a z kilku sądów apelacyjnych wezwania i zawiadomienia będą drukowane w SO w Łomży. Zdaniem prezesa Leszczewskiego i wiceministra Wosia, inwestycja w większą siedzibę Sądu Okręgowego przyczyni się do poprawy obsługi interesantów. - Rok, półtora, może dwa - na tyle wiceminister sprawiedliwości oceniał czas potrzebny do przeprowadzenia remontu i adaptacji na potrzeby rozpraw sądowych sąsiedniego - po prawej stronie - budynku bankowego. Prezes Leszczewski chciałby, żeby z zabytkowego gmachu przebić ściany do odkupionego zabytku, gdzie na 1. piętrze - do niedawna sala operacyjno-kasowa - mogłaby powstać sala sądowa z prawdziwego zdarzenia. Jest druga klatka schodowa, co umożliwi wprowadzanie oskarżonych i wyprowadzanie skazańców bez kontaktu z publicznością sądową. Dla osób niepełnosprawnych będzie zainstalowana winda. Z wiosną nadszedł czas na prace projektowe. Prawdopodobnie od strony Dwornej powstanie jedno wejście główne, z szacunkiem dla zabytków.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wskazał, na koniec spotkania z dziennikarzami na ulicy Dwornej, jeszcze jedną korzyść z nowej inwestycji: z pomieszczeń opuszczonego przez wydział Sądu Okręgowego budynku przy Powiatowym Urzędzie Pracy skorzysta Sąd Rejonowy w Łomży. 

Mirosław R. Derewońko

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę