Telefon na kartę i abonament – co wybrać?
Konkurencja na rynku telefonii komórkowej rośnie, lecz stare jak Nokia 3210 pytanie pozostaje nadal otwarte – co wybrać? Telefon na kartę czy na abonament?
Telefon na kartę czy na abonament?
Ten dylemat stał się przedmiotem wielu dyskusji i rozważań, pomimo tego wciąż chyba nie odnaleziono jednoznacznej odpowiedzi. Problem ten często rozważają też operatorzy telekomunikacyjni, którzy chcą w największej mierze dopasować swoje oferty do potrzeb rynku – a przecież telefonia komórkowa to ogromny segment, jest więc o co grać. Nie ulega wątpliwości, że zarówno prepaid, jak i telefony na abonament mają zarówno mocne, jak i słabsze strony.
Rozważając, który z modeli zobowiązania jest lepszy i korzystniejszy, warto wziąć pod uwagę trzy kluczowe czynniki:
-
cena za abonament w kontrze do braku zobowiązań przy telefonii komórkowej na kartę,
-
wyższe ceny usług w telefonie na kartę przy tych samych lub zbliżonych usługach, które są objęte abonamentem,
-
różnego typu pakiety i promocje, które częściej występują przy stałych zobowiązaniach.
Telefonia komórkowa na abonament, czyli wszystko w cenie
Wielu użytkowników decyduje się na umowę abonamentową z uwagi na fakt możliwości zakupu w ten sposób telefonu w korzystniejszej cenie. I faktycznie, w ten sposób możesz niemało zaoszczędzić, szczególnie jeśli chcesz smartfon z wyższej półki. Okazuje się jednak, że abonament ma wiele zalet nawet w sytuacji, jeśli nie kupujesz przy okazji nowego telefonu. W ramach podpisanej umowy zazwyczaj otrzymujesz:
-
nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci,
-
nielimitowane rozmowy telefoniczne,
-
rozbudowane pakiety szybkiego internetu mobilnego.
To wszystko absolutnie podstawowe usługi, z których korzysta każdy z nas. Nierzadko jednak podpisując umowę na abonament, możesz dodatkowo otrzymać tani lub bezpłatny (ograniczony czasowo) dostęp do platform streamingowych czy filmów VOD.
Z drugiej strony abonament sam w sobie jest długoterminowym zobowiązaniem. Dlatego też musisz mieć świadomość, że rozpoczynając współpracę, najprawdopodobniej nie będziesz miał możliwości rozwiązania jej przed czasem. Dostępne oferty zmieniają się bardzo szybko, więc możliwe, że za kilka miesięcy promocje będą jeszcze bardziej opłacalne. Ale z drugiej strony… po co czekać?
Telefon na kartę
Prepaid jest rozwiązaniem szczególnie polecanym osobom, które:
-
nie wymagają rozbudowanego pakietu usług do wykorzystania,
-
oczekują oferty ekonomicznej i ograniczającej wydatki,
-
cenią sobie swobodę oraz brak zobowiązań u operatorów.
Prepaid polega na doładowywaniu konta, co z kolei pozwala na korzystanie z możliwości sieci. W tym modelu samodzielnie decydujesz, kiedy chcesz uzupełnić stan konta – możesz to zrobić dopiero po wyczerpaniu środków, nie jesteś zatem zmuszony do ponoszenia opłat w każdym okresie rozliczeniowym. Ponadto w opcji prepaid zazwyczaj każdy pakiet należy kupić osobno, a jego cena jest wyższa niż przy ofercie abonamentowej. Z drugiej strony masz większą elastyczność i możesz zrezygnować z pakietów, których zwyczajnie nie potrzebujesz.
Co wybrać?
Ostateczna decyzja należy do Ciebie i zależy przede wszystkim od tego, czego potrzebujesz. Jeśli cenisz sobie komfort korzystania z usług, polecana jest oferta abonamentowa. Jeżeli natomiast nie lubisz długich zobowiązań i samodzielnie chcesz decydować o tym, kiedy ponosisz opłaty, zdecyduj się na telefon na kartę. Warto jednak pamiętać, że osoby często i intensywnie korzystające z telefonu powinny rozpatrywać podpisanie umowy o abonament, gdyż to rozwiązanie najprawdopodobniej okaże się korzystniejsze.
tekst płatny