Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

Eurowinieta – jak zamówić i gdzie korzystać?

Eurowinieta to system pozwalający na proste uiszczenie opłat za użytkowanie dróg w niektórych krajach UE. Co należy o nim wiedzieć?

Czym jest eurowinieta?

System eurowinieta – eurovignette został wprowadzony w 1999 roku. Miał on być uniwersalnym sposobem opłat za podróżowanie po drogach UE. W ramach systemu eurowinieta został opracowany także prosty system weryfikacji, czy dany samochód jest zarejestrowany i czy opłata została uiszczona. Odpowiednio dostosowane kamery weryfikują tablice i zestawiają je z danymi pochodzącymi z systemu odpowiedzialnego za dystrybucję eurowiniety. Dotyczy ona samochodów ciężarowych, których waga przekracza 12 ton. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musimy wykupywać osobnej winiety podczas przejazdu przez państwa objęte systemem. Jeśli chodzi o okres przydatności eurowiniety – ta kupowana jest na dany okres liczony w dniach. Jak to działa w praktyce? Przeanalizujmy prosty przypadek:

Zakładamy, że będziemy podróżować po państwie, w którym obowiązuje eurowinieta przez cztery dni.

Dzień pierwszy – poniedziałek, wjazd planujemy o godzinie 20:00.

Kolejny dzień – wtorek, jeździmy po trasach w danym państwie, w którym obowiązuje eurowinieta.

Dzień trzeci – środa, wyjeżdżamy z regionu objętego eurowinietą po godzinie 16:00.

Dzień czwarty – czwartek, powracamy na trasy objęte eurowinietą na kilka godzin.

W tej sytuacji konieczne jest nabycie eurowiniety na cztery dni, nawet pomimo faktu, że w strefie objętej tym systemem znajdujemy się przez jedynie połowę czasu. W przypadku rozliczania eurowiniety nie ma znaczenia, czy będziemy w danym kraju przez cztery, czy dwadzieścia cztery godziny – warto mieć to na uwadze.

Gdzie obowiązuje eurowinieta?

W tym momencie eurowinieta obowiązuje w Holandii, Luksemburgu, Szwecji oraz Dani. W innych krajach, np. Bułgarii, Austrii, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, należy wyposażyć się w standardowe winiety, których cena i rodzaj uzależnione są od wewnętrznych przepisów danego państwa. Dawniej system eurowinieta był wykorzystywany na terenie Niemiec i Belgii, aktualnie jednak kraje te z niej zrezygnowały na rzecz wewnętrznych systemów. Warto być na bieżąco ze wszelkimi regulacjami – debaty odnośnie eurowiniety co jakiś czas powracają w ramach Rady ds. Transportu pod UE. Jednym z problemów jest konieczność dostosowania stawek za eurowiniety do różnych typów pojazdów – w tym np. elektryków, które mają mniej negatywny wpływ na środowisko, przez co mogłyby być zwolnione ze znacznego procenta opłat. Jednolity system opłat znacznie ułatwiłby podróżowanie po Europie, jednak ze względu na specyfikę różnic funkcjonowania autostrad w każdym z krajów UE nie jest to, póki co możliwe.

Eurowinieta – czy poza rejestracją i zakupem muszę coś robić?

Eurowinietę można kupić na stronie eurovignettes.eu lub w stacjonarnych punktach obsługi AGES. Jeśli zakupisz eurowinietę na konkretny okres i podasz przy rejestracji dane pojazdu, które będą faktycznym odzwierciedleniem jego parametrów – np. liczba osi, klasa emisji, nie musisz się martwić o nic innego. Kwota eurowiniety obliczana jest na podstawie podanych przez Ciebie informacji. Największą cenę płacą pojazdy dysponujące wieloma osiami, których klasa emisji jest najgorsza – eurowinieta pozwala na rekompensowanie strat płynących z naszej podróży dla środowiska, a także zużycia infrastruktury, po której podróżujemy. W odróżnieniu od innych winiet, z którymi możesz mieć styczność, w przypadku eurowiniety nie musisz dysponować żadną naklejką. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do poradnika: "0".

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę