"Posypmy głowy popiołem" i pomyślmy o życiu
40-dniowy okres Wielkiego Postu zaczął się w Środę Popielcową. 17. lutego śnieg na dachach leży i chodnikach, ale mróz niewielki -5 stopni, za to słonecznie jak w środku lata. Agnieszka Chanc z Łomży na mszę do Katedry i posypanie głowy popiołem przyjść nie mogła, bo pracuje, ale po pracy chce odwiedzić mamę i zdążyć do kościoła św. Brunona na Łomżycy. Postanowiła na Wielki Post zrezygnować ze słodyczy i ograniczyć palenie papierosów, bo przecież to popiół wdychany do płuc.
W Katedrze prawie wszystkie ławy w obu rzędach zajęte przez wiernych, tylko po dwie, trzy osoby, każdy w masce. Jak wyjątkowo ktoś przyszedł bez maski, to słuchał biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego z brodą i nosem wciśniętymi w szalik czy kołnierz kurtki. Na prezbiterium księży w fioletowych ornatach nie za dużo, za to sporo kleryków w białych komżach. Praktycznie wszyscy w maskach, oprócz biskupa, który homilię poświęcił symbolice popiołu w kontekście przemian życia.
Post, modlitwa i jałmużna jak pomocna dłoń
Biskup Stepnowski naucza, że popiół z ziemi się wywodzi i do ziemi powróci. Popiół przypomina w dzisiejszych czasach pandemii koronawirusa jeszcze bardziej o o tym, że życie na Ziemi ma kres. Pandemia pokazała, że atakuje nie tylko straszny Covid i inne choroby, odbierając oddech starszym, ale i młodym. Popiół z historii biblijnych jest znakiem pokuty osobistej i za naród, który cierpi, jak np. w Księdze Estery. Wierni czynią pokutę za najbliższych, aby odzyskali zdrowie, odnaleźli się na drogach egzystencjalnych i powrócili do Chrystusa. Znak widzialny skłania do refleksji o życiu - tu. Popiołem czyści się metale, srebro, wybiela pościel, co kieruje myśl wielkopostną ku oczyszczeniu wewnętrznemu, którego znakiem jest pojednanie z żoną, mężem, córką, synem... Aby to się udało, trzeba zapomnieć krzywdy, które wyrządzili. Popiół służy też rolnikom i ogrodnikom do użyźniania ziemi, by grunt i rośliny otrzymały nową energię. Takiej energii potrzebuje człowiek, poświęcający czas i siły dla dzieci i rodziny, w czym pomocna bywa postawa Chrystusa. Mistrz nauczał, że Jego uczniom potrzeba postu dla oczyszczenia z tego, co zbędne; dawania bezinteresownie jałmużny - podawania bliźnim pomocnej, braterskiej dłoni; modlitwy indywidualnej i wspólnotowej. Biskup przypomniał, że Bóg widzi nas w najciemniejszym pokoju, czyli najskrytszych zakamarkach duszy.
Znak popiołem na czole to symbol z Apokalipsy
Biskup pobłogosławił popiół z ubiegłorocznych palm wielkanocnych na czas 40-dniowej pokuty w celu oczyszczenia duszy. Odbyło się to na prezbiterium przy stoliku, na którym stały srebrne tacki z popiołem. Diakon posypał wpierw głowę biskupa, który kreślił znak krzyża z popiołem w palcach na czołach podchodzących do niego kapłanów i kleryków. Pierwszym był proboszcz Katedry ks. Marian Mieczkowski, w chwilę później z kilkoma księżmi posypujący popiołem głowy wiernych w 3 nawach.
- Na znak naszego nawrócenia i pokuty przyjmujemy popiół na głowy, jako gest naszej pokory, bo jesteśmy słabymi ludźmi, a grzechy tak często odłączają nas od Boga - przypomniał nam po Eucharystii Środy Popielcowej dziekan. - To także znak naszej wiary, bo chociaż jesteśmy słabi i grzeszni, to Chrystus swoją mocą ten "ludzki proch" wynosi do godności dzieci Bożych. On jeden nadaje sens naszej ludzkiej egzystencji. W Środę Popielcową porządek Mszy św. będzie niedzielny.
Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale w Katedrze
Wszystkich w środę obowiązuje post ścisły: powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i posiłki: 1 do syta i 2 dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Powstrzymanie się od jedzenia mięsa obowiązuje każdego, kto ukończył 14 lat.
- Szczególnym wyrazem naszego przeżywania Wielkiego Postu są nabożeństwa wielkopostne - przypomina proboszcz. - W Katedrze odprawiamy Drogę Krzyżową w każdy piątek o godz. 16.30 dla wszystkich, a Gorzkie Żale w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 16. Razem z dziećmi Gorzkie Żale będziemy śpiewać przez trzy niedziele, czyli od II do IV Niedzieli Wielkiego Postu, podczas Mszy św. o godz. 12. Zapraszamy wszystkich do udziału w pięknych i pobożnych nabożeństwach, za udział w których można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Mirosław R. Derewońko