Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

poniedziałek 31.10.2005

Gazeta Współczesna - Tajemnic ciąg dalszy Gazeta Współczesna - Gotówka w lutym Gazeta Współczesna - Świadek pokoleń Gazeta Współczesna - Czcigodna jubilatka Gazeta Wyborcza - Dotarły dodatkowe pieniądze na zdrowie

Gazeta Współczesna - Tajemnic ciąg dalszy
Po naszej publikacji „Miejskie = ściśle tajne” („Gazeta Współczesna” z dn. 26.10 br.), dotyczącym planowanej budowy masztu przy ul. Nowogrodzkiej w Łomży zgłosiła się do nas Czytelniczka, walcząca przeciwko budowie od ośmiu miesięcy! Tymczasem biuro prasowe ratusza informowało, że nie wpłynęły żadne uwagi czy protesty. O budowie nie wiedziała nie tylko większość mieszkańców, ale również radni miejscy.
– O tym, że zbliża się termin, w którym możemy złożyć protest, dowiedzieliśmy się dzięki pani – mówi Bożena Bossowska, która pierwsze pismo do ratusza złożyła już w marcu. – Dzięki „Gazecie” nie wszystko jeszcze stracone.
Do złożonego protestu załączono ponad siedemdziesiąt podpisów mieszkańców, których domy znajdują się w bezpośrednim otoczeniu działki, na której stanąć ma stacja bazowa firmy telekomunikacyjnej.
więcej: Gazeta Współczesna - Tajemnic ciąg dalszy

Gazeta Współczesna - Gotówka w lutym
Żaden z banków nie chce kredytować Szpitala Miejskiego w Zam-browie. Pod znakiem zapytania staje w tej sytuacji wypłata zaległych podwyżek z tytułu ustawy „203” lub płynność finansowa spółki.
Szpital chce zaciągnąć pożyczkę w wysokości ok. 400 tys. zł. Kwota ta ma posłużyć wypełnieniu postanowienia sądowego, które nakazuje szpitalowi, mimo że jest placówką niepubliczną, wypłacenie uchwalonych przez parlament podwyżek personelowi średniemu. W sumie zaległości szpitala z tego tytułu wyniosły 800 tys. zł. Żaden z banków, mimo zainteresowania szpitala, nie złożył jednak spółce oferty.
– Dodatkową gotówkę będę miał dopiero w lutym, gdy NFZ zapłaci za nadwykonania – mówi Przemysław Chrzanowski, prezes spółki Szpital Miejski. – Nie mam pieniędzy na podwyżki.
Burmistrz Kazimierz Dąbrowski uspokaja, że jeszcze nie zakończono procedury uruchomienia kredytu.
– Teraz można jeszcze negocjować – przekonuje. – Wiem, że rozpoczętej przez nas prywatyzacji szpitala można się obawiać, ale kredyt jest poręczony budżetem miasta, więc to bezpieczna pożyczka.
więcej: Gazeta Współczesna - Gotówka w lutym

Gazeta Współczesna - Świadek pokoleń
Uczniowie, harcerze i społecznicy pracowali przez ostatnie dni przy sprzątaniu ponad 200-letniej łomżyńskiej nekropolii, najstarszej w regionie. Jutro będą kwestować. Każdy z odwiedzających groby może dołożyć swój grosz do wielkiego dzieła odnowy zabytkowego cmentarza trzech wyznań.
Szkoła weterynaryjna, drzewna, liceum ekonomiczne – w tym roku wyjątkowo licznie uczniowie z łomżyńskich szkół włączyli się w sprzątanie cmentarza przed dniem Wszystkich Świętych.
– Jak co roku dbamy o anonimowe groby żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej – mówi dh Krzysztof Pyczot, opiekun drużyny „Ptaki-Ptakom”. – Dzieciaki będą też pomagały w kweście.
Jutro na cmentarzu przy ul. Kopernika pojawią się kwestarze. Od godz. 8 do 18 będą zbierali pieniądze na odnawianie zabytkowych nagrobków. Na cmentarzu, który wiekiem i urodą dorównuje warszawskim Powązkom czy krakowskiemu cmentarzowi Rakowickiemu, znajdują się pochówki katolickie, protestanckie i prawosławne. Sto z nich odzyskało dawny blask dzięki zbiórkom pieniędzy, organizowanym już od ponad 20 lat przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
W tym roku odnowiono 13 nagrobków, m.in. żeliwne grobowce rodziny Gąsowskich i Piotra Łozowskiego.
więcej: Gazeta Współczesna - Świadek pokoleń

Gazeta Współczesna - Czcigodna jubilatka
Jubileuszowa msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży była kulminacyjnym punktem uroczystości z okazji 80-lecia diecezji. Sprawował ją metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba, homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Po raz pierwszy od lat przybył prymas Polski.
– Jestem wdzięczny, że na jubileusz przybyło do Łomży 18 biskupów – dziękował łomżyński bp ordynariusz Stanisław Stefanek. – Dziękuję kapłanom z sąsiedzkich Diecezji ełckiej, drohiczyńskiej i Archidiecezji białostockiej.
Jubileusze na jubileusz
Największa świątynia w regionie, przy której Jan Paweł II w czerwcu 1991 roku odprawiał mszę świętą, wypełniła się po brzegi duchownymi i wiernymi.
– Jesteśmy pokrzepieni i dumni, że od lat teren Diecezji łomżyńskiej wskazuje ludzi i wartości budzące trwałe nadzieje, że miłość do ojczyzny, szacunek do życia poczętego i tradycji staropolskiej nigdy wśród nas nie zgaśnie – podkreślał w homilii abp Józef Michalik. – To także zasługa biskupa Stanisława Stefanka i bp. pomocniczego Tadeusza Zawistowskiego w ich wieloletniej posłudze kapłańskiej. Ojczyzna, Europa i świat potrzebują takich jak oni obrońców ładu moralnego i wiary. „Słabością” obydwu jest miłość do ojczyzny, której nie ukrywają.
więcej: Gazeta Współczesna - Czcigodna jubilatka

Gazeta Wyborcza - Dotarły dodatkowe pieniądze na zdrowie
Z obiecanych przez centralę Narodowego Funduszu Zdrowia dziesięciu i pół miliona złotych na tegoroczne kontrakty, do podlaskiego oddziału funduszu trafiło już sześć i pół miliona
Z tej kwoty milion złotych przeznaczony został na pokrycie wciąż rosnących kosztów refundacji leków, resztę rozdzielono między szpitale.
- Za priorytet przyjęliśmy opłacenie wyższych niż planowano wykonań w procedurach ratujących życie, jak: intensywna terapia, chemioterapia, onkologia kliniczna, chirurgia ogólna i onkologiczna, ortopedia, chirurgia naczyniowa - wymienia Grażyna Pawelec z podlaskiego NFZ.
Większość białostockich szpitali już kilka miesięcy temu przekroczyła limity usług, jeśli chodzi o tzw. procedury ratujące życie. To często prowadziło do powstawania kolejek do planowych zabiegów.
Pieniądze podzielono proporcjonalnie do liczby przekroczeń w poszczególnych placówkach. Pod koniec tego tygodnia, a najpóźniej na początku przyszłego pieniądze trafią więc do Publicznego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (ponad 3 mln zł), szpitali w Hajnówce (prawie 680 tys.) i w Wysokiem Mazowieckiem (ok. 360 tys.), szpitala MSWiA w Białymstoku (ok. 300 tys.), Białostockiego Centrum Onkologicznego (ok. 350 tys.), szpitali w Bielsku Podlaskim i Suwałkach (po ok. 200 tys.). Mniejsza kwota przekazana zostanie m.in. szpitalowi w Sejnach.
więcej: Gazeta Wyborcza - Dotarły dodatkowe pieniądze na zdrowie

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę