Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 listopada 2024 napisz DONOS@

VPS - czym jest i jaki wybrać?

Jednym z najczęściej chwalonych rozwiązań w świecie hostingu i serwerów są VPS'y. Można powiedzieć, że są one swoistą hybrydą łączącą serwery dedykowane i współdzielone, w dodatku oferowane w bardzo atrakcyjnych cenach. Czy faktycznie VPS'y są atrakcyjnym rozwiązaniem? Kto powinien się nimi zainteresować? Na co zwracać uwagę, przy wyborze oferty?

Czym jest VPS?

Termin VPS jest skrótem od angielskiego określenia oznaczającego Wirtualny Serwer Prywatny. Pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się rozwiązanie, które satysfakcjonuje większość właścicieli stron i sklepów internetowych, pozwalając im na swobodną obsługę klientów, w znacznie atrakcyjniejszych cenach niż gdyby zdecydowali się oni na serwery dedykowane. Na czym ono polega?

Serwery dedykowane dają użytkownikom pełną kontrolę nad komputerem i pełen dostęp do wszystkich jego zasobów - pamięci operacyjnej, procesora czy dysków twardych, jak również zapewnia pełną przepustowość łącza internetowego. To bardzo wydajne rozwiązanie, ale również najdroższa opcja na rynku, wymagająca ponadto posiadania znacznej wiedzy, kupna oprogramowania lub zatrudnienia administratora. W zamian dają swobodę w zarządzaniu komputerem - również w kwestii wybieranego oprogramowania, a nawet zainstalowanego systemu operacyjnego. Niewiele jednak witryn, a nawet sklepów w rzeczywistości jest w stanie wykorzystać pełnię możliwości takiego typu serwera, dlatego płacenie nawet kilkuset złotych miesięcznie wydaje się bezzasadne. 

VPS jest znacznie tańszą alternatywą dla serwera dedykowanego. W zamian za niższe koszta utrzymania wymaga on co prawda współdzielenia zasobów z innymi użytkownikami, ale pozwala na znacznie większą swobodę w kwestiach związanych z oprogramowaniem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wirtualizacji, dzięki której każdy użytkownik otrzymuje "swój własny" serwer wirtualny, nad którym ma pełną kontrolę. Jeśli wykorzystywana jest pełna wirtualizacja, to może on nawet zmieniać system operacyjny i dostosować go do swoich upodobań (to droższa opcja), a w przypadku tańszej parawirtualizacji uzyskuje on pełen dostęp do już zainstalowanego systemu, którego co prawda nie może zmienić, ale może dowolnie go modyfikować i instalować oprogramowanie według swego upodobania, jak również wykorzystywać inne czynności administracyjne (blokować lub otwierać porty, ustalać reguły użytkowania, dostęp użytkowników). W skrócie daje praktycznie takie same możliwości, jak system dedykowany, ale kosztuje znacznie mniej - dzięki współdzieleniu zasobów z innymi użytkownikami. 

Czy współdzielenie to dobry pomysł?

Wielu bardziej doświadczonych administratorów i właścicieli witryn czy sklepów internetowych może z niechęcią skłaniać się ku rozwiązaniom bazującym na współdzieleniu zasobów serwera. Być może mają niemiłe doświadczenia z tzw. serwerów współdzielonych, czyli podstawowej oferty u większości dostawców usług. Warto tu jednak podkreślić, że VPS jest zazwyczaj dzielony na znacznie mniejszą liczbę użytkowników (dla każdego trzeba przecież zainstalować oddzielny system i zapewnić mu przestrzeń roboczą), przez co faktycznie działa on znacznie sprawniej i szybciej. Praktycznie nie zdarzają się problemy wywoływane przez pozostałych użytkowników tego samego komputera, co w niektórych serwerach współdzielonych bywa smutnym standardem. VPS to tani hosting, na którym faktycznie można polegać.

Żaby uniknąć problemów podczas korzystania z VPS warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również na takie elementy, jak przypisana ilość pamięci operacyjnej (RAM), procesor, w jaki wyposażona jest maszyna i liczbę użytkowników, która będzie miała do niego dostęp (bardzo dobrze, jeśli na każdego z nich przypadnie co najmniej jeden rdzeń), dostępne systemy, liczba IP, pojemność dyskowa i dostępne panele zarządzania. Cena oczywiście jest istotnym parametrem, ale nie należy się wyłącznie nią sugerować. 

Dla kogo VPS?

Z tego elastycznego rozwiązania skorzystają wszyscy Ci, dla których hosting współdzielony stał się niewystarczający - z powodu ograniczeń administracyjnych lub niewielkich zasobów, a którzy nie chcą jeszcze inwestować w bardzo drogie serwery dedykowane, bo nie wykorzystają w pełni ich potencjału. Osoby prowadzące średniej wielkości sklepy internetowe, duże witryny, portale, a nawet popularne fora z pewnością będą usatysfakcjonowani.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę