Prawie 40 miliardów zł wydali Polacy na alkohol w 2020 r.
- Nadmierna akceptacja alkoholu, pro-alkoholowa mentalność, to jedna z najpoważniejszych narodowych wad, z którymi musimy odważnie walczyć - mówił biskup Tadeusz Bronakowski na konferencji prasowej przed Tygodniem Modlitw o Trzeźwość Narodu, który zaczął się w niedzielę 14. lutego. - Tam, gdzie brakuje trzeźwości, w nadmiarze pojawiają się problemy, mnożą się dramaty całych rodzin, wspólnot i środowisk. Możemy powiedzieć, że trzeźwość jest tamą, która chroni życie indywidualne, rodzinne i społeczne przed powodzią cierpienia. Nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, instytucji państwowych i samorządowych.
Od niedzieli przed Środą Popielcową Kościół w Polsce prowadzi Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem "Trzeźwością pokonywać kryzys". To zachęta do życia w trzeźwości, unikania nałogów oraz abstynencji. Szczegóły inicjatywy zawiera strona internetowa https://wolnitrzezwi.pl/ oraz specjalnie wydane vademecum https://wolnitrzezwi.pl/media/Vademecum_2021_prev.pdf .
Pogorszenie zdrowia z powodu picia
Biskup Tadeusz Bronakowski jest Przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. - Nie będzie trzeźwej Polski bez sprzeciwu na rozpijanie Polaków, zwłaszcza najmłodszych - nauczał biskup.
- Powinien nas mocno zastanowić fakt, że Polacy wydali w 2020 roku na alkohol aż 40 mld zł. Można za to kupić ponad 100 tysięcy mieszkań średniej wartości. Widzimy więc, ile dobra zostało zmarnowanego. W ciągu tylko 1 dnia straci życie z powodu używania alkoholu nie mniej niż 57 osób, co tygodniowo daje 399 osób, a rocznie ponad 20 tys. ofiar. W latach 1990-2002 w Polsce wzrost średniej długości życia należał do najszybszych w Europie. Po 2003 r. nastąpiło jednak zahamowanie tej tendencji, a w ostatnich latach średnia długość życia zaczęła maleć.
Zdaniem biskupa, "z analiz wynika, że to pogorszenie zdrowia jest wynikiem dramatycznego wzrostu konsumpcji alkoholu. W latach 2002-2017 roczne spożycie czystego alkoholu zwiększyło się z 6,5 litra do ponad 10 litrów na mieszkańca. Drastycznie rośnie liczba uzależnionych od alkoholu, a także inne straszliwe nałogi zbierają obfite plony wśród Polaków, zwłaszcza młodych".
"Nauczyć się postawy: „dziękuję, nie piję..."
Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w Kościele w Polsce liczy ponad pół wieku. Na początku Wielkiego Postu katolicy mają cel, żeby modlitwą i pokutą "wypraszać łaskę pogłębienia trzeźwości". - Jako wierzący pragniemy podjąć gorliwą modlitwę i pokutę w intencji tych wszystkich, którzy upijają się i w konsekwencji często wpadają w uzależnienie - zachęcał biskup Bronakowski. - Alkohol w wielu przypadkach jest furtką do innych groźnych uzależnień. Kardynał Wyszyński mówił, że „przeciwko rosnącej fali alkoholizmu musimy wznieść potężną tamę trzeźwości”. Jest to zadanie dla nas wszystkich. Trzeźwość i abstynencja muszą stać się modne. Polacy muszą nauczyć się postawy: „dziękuję, nie piję, bo bardzo kocham".
Mirosław R. Derewońko