Faktoring i cesja wierzytelności - najlepszy zestaw dla biznesu.
W ubiegłym roku firmy faktoringowe sfinansowały niemal 15 mln faktur o wartości przeszło 350 mld zł. Z usług faktoringowych skorzystało ponad 20.000 Polskich firm. Taka popularność musi mieć racjonalne podstawy. Sprawdź dlaczego faktoring jest bezpieczny, jak pomaga w zarządzaniu płynnością finansowej i jaki ma z tym związek cesja wierzytelność.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Co to jest faktoring
-
Co to jest wierzytelność
-
Jak jest rola cesji wierzytelności
-
Czym faktoring wierzytelnościowy różni się od kredytu bankowego
Faktoring to sposób na pozyskanie środków finansowych na finansowanie bieżących wydatków przedsiębiorstwa, m.in. wynagrodzeń pracowniczych, rachunków za media czy faktur wystawionych przez dostawców produktów oraz usług.
Z punktu widzenia oceny ryzyka oraz konstrukcji prawnej faktoring możemy podzielić na:
-
faktoring wierzytelnościowy,
-
faktoring zobowiązaniowy.
W niniejszym artykule bliżej przyjrzymy się konstrukcji faktoringu wierzytelnościwego.
Jak sama nazwa wskazuje przedmiotem transakcji są w tym przypadku wierzytelności faktoranta, czyli klienta firmy faktoringowej.
Co to jest wierzytelność.
Wierzytelność z kolei to uprawnienie lub prawo do żądania spełnienia przez osobę trzecią określonego świadczenia, przysługujące wierzycielowi wobec dłużnika. Inaczej mówiąc wierzytelność jest przeciwieństwem długu.
Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na ten temat, przeczytaj artykuł „O co chodzi z cesją wierzytelności”
Z biznesowego punktu widzenia wierzytelnością jest każda faktura sprzedaży, której termin zapłaty nie minął i która nie została jeszcze opłacona. Owym żądaniem jest w tym przypadku - określona na fakturze - kwota środków pieniężnych, których zapłaty spodziewa się sprzedający od kupującego. Przykładowo, podwykonawca wykonujący roboty budowlane na zlecenie generalnego wykonawcy lub inwestora staje się jego wierzycielem z chwilą wstawienia faktury z określonym terminem płatności, aż do momentu jej zapłaty.
W tym czasie przysługującą mu wierzytelność może odsprzedać lub zastawić np. w firmie faktoringowej. W efekcie otrzyma pieniądze już teraz, podczas gdy firma faktoringowa poczeka na ostateczną zapłatę w późniejszym terminie. W skrócie można napisać, że doszło tutaj do sprzedaży „sprzedaży” 😊. To dlatego dość często faktoring wierzytelnościowy zwany jest również instrumentem finansowania handlu.
Po chwili zastanowienia można dojść do wniosku, że faktoring to po prostu pożyczka. Mamy bowiem stronę finansującą i otrzymującą środki finansowe oraz czas w którym należy je zwrócić. Nic bardziej mylnego. To co zdecydowanie odróżnia faktoring od typowej pożyczki gotówkowej to instytucja cesji wierzytelności.
Jak jest rola cesji wierzytelności
Cesja, inaczej „przelew” to umowa polegająca na tym, że wierzyciel (zwany cedentem) przenosi na inną osobę lub firmę (zwaną cesjonariuszem) wierzytelności przysługujące mu wobec dłużnika. Jest to umowa - co oznacza - że dochodzi ona do skutku z chwilą złożenia dwóch zgodnych oświadczeń woli przez cedenta i cesjonariusza.
Skutkiem cesji jest to, że na nabywcę przechodzą prawa związane z przelewaną wierzytelnością, a więc i roszczenie o zapłatę. W efekcie Twoi odbiorcy zobowiązani będą do zapłaty faktury bezpośrednio na konto faktora.
Zatem jak widać, faktoring w odróżnieniu od pożyczki oraz kredytu jest transakcją trójstronna, a strony zaangażowane w ramach umowy to przed wszystkim faktorant (klient firmy faktoringowej), faktor (firma faktoringowa) oraz dłużnik - czyli nasz generalny wykonawca lub inwestor, który zobowiązany jest opłacić fakturę podwykonawcy w terminie.
Taka konstrukcja, choć pozornie skomplikowana jest bardzo prosta w obsłudze:
-
Najpierw faktorant podpisuje umowę z faktorem.
-
W umowie ceduje wierzytelności wobec swojego odbiorcy.
-
Faktor jednorazowo wysyła odbiorcy zawiadomienie o cesji.
Kolejne faktury faktorant przedstawia firmie faktoringowej drogą elektroniczną, a środki pieniężne wpływają na jego konto najpóźniej następnego dnia. Oznacza to, że firma może przyśpieszyć terminy płatności np. z 30 do nawet 1 dnia. Dzięki tej operacji właściciel jest zawsze w stanie uregulować swoje wszystkie zobowiązania w terminie, a niekiedy nawet na tym zarobić, gdyż mając pieniądze na koncie, może zakupić potrzebne materiały za gotówkę, uzyskując w ten sposób dodatkowy rabat.
Czym faktoring wierzytelnościowy różni się od kredytu bankowego obrotowego.
Aby dokonać obiektywnego porównania obu instrumentów, należy przede wszystkim ustalić jasne kryteria porównania, sprowadzić je do wspólnego mianownika, a następnie ocenić wysiłek jaki należy włożyć w celu uzyskania zamierzonego efektu oraz jaki efekt jesteśmy w stanie uzyskać przy tym samym wysiłku.
W obu przypadkach mamy do czynienia z usługą finansową której podstawową funkcją jest dostarczanie środków pieniężnych, a więc poprawa płynności finansowej. I nie ma tutaj większego znaczenia, kto zapewnia te środki i w jaki sposobów, gdyż ostatecznie pieniądze są nieznaczone, a ich dostępność determinuje zapis na naszym koncie.
Grafika by iconicbestiary / Freepik
W tej sytuacji jedyne co może realnie wpływać na wynik naszego porównania to koszy jakie ponosi firma, które zawsze należy oceniać z dwóch perspektyw:
-
finansowej,
-
pozafinansowej.
Koszty finansowe
W odniesieniu do koszów finansowych należy z jednej strony porównać koszt prowizji faktora, a z drugiej koszy prowizji banku. I choć teoretycznie to sprawa prosta, należy zawsze pamiętać, że koszt kredytu bankowego to również m.in:
-
opłaty od niewykorzystanego kredytu,
-
koszty ubezpieczenia,
-
koszty ustanowienia zabezpieczeń,
-
koszt automatycznego odnowienia kredytu,
-
koszt procesowania aplikacji kredytowej,
-
i wiele innych.
Koszty pozafinansowe
W grupie kosztów pozafinansowych tym co wymaga analizy porównawczej jest przede wszystkim:
-
treść umowy oraz jej postanowień,
-
szybkość i jakość obsługi w tym również faktyczny dostęp do konsultanta bądź specjalisty, a nie tylko do jego telefonicznej sekretarki,
-
sposób i koszty procedowania wszelkich zmian w umowie,
Co najważniejsze?
Tym, co zapewne najbardziej zaskakuje w tym porównaniu to fakt, że faktoring wierzytelnościowy zabezpiecza Ciebie i Twoją firmę przed nadmiernym zadłużaniem. Dzieje się tak dlatego, że otrzymujesz środki finansowego za produkty, usługi lub dobra, które już wytworzyłeś. Ty i Twoja firma jesteś wolni od długu i nie narażacie się na ryzyko spirali zadłużenia.
Jeżeli zainteresował Cię temat faktoringu, więcej przeczytasz w akademii Smart Faktor.
tekst płatny