Podsumowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Łomży
Ponad 2500 tysiąca różnego rodzaju zgłoszeń zamieścili mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego w 2020 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przeszło 1800 zostało potwierdzonych przez policjantów. Najczęściej wskazywano niedozwolone miejsca spożywania alkoholu czy wykroczenia związane z ruchem drogowym.
Łomżyńscy policjanci podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie swojego działania. Aplikacja służąca wymianie informacji między obywatelami a policją funkcjonuje ona od września 2016 roku. Mieszkańcy mogą w anonimowy sposób nanieść zagrożenie, w odpowiedniej kategorii, których jest wiele do wyboru. Można dodać opis, wskazać czas występowania danego zjawiska a nawet umieścić zdjęcie. Naniesienie zagrożenia na mapie jest bardzo proste. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmują odpowiednie działania.
Policjanci podkreślają, że w sytuacji, gdy potrzebujemy natychmiastowej pomocy należy skorzystać z numeru alarmowego 112.
W podsumowaniu Mapy za 2020 rok policjanci mówią o dużym zainteresowaniu. Widzą w tym zainteresowanie obywateli bezpieczeństwem ich środowiska lokalnego. Przez ostatni rok, mieszkańcy powiatu łomżyńskiego, korzystali z mapy 2 535 razy. Mundurowi potwierdzili 1 811 zgłoszeń, z czego 1 204 zagrożeń zostało wyeliminowanych. Najczęstsze zgłoszenia związane były z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Spora liczba zgłoszeń dotyczyła spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Dzięki interwencji dzielnicowych na jednej z ulic Łomży powstał monitoring, co skutecznie zniechęciło biesiadników do kontynuowania spotkań alkoholowych – zauważają policjanci. Dzięki innej reakcji, „potwierdziliśmy miejsce przebywania osoby bezdomnej i po interwencji policjantów mężczyzna dostał mieszkanie zastępcze” – chwalą się mundurowi.
Łomżyńscy policjanci zachęcają korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.