Porządki w ogrodzie po zimie - najważniejsze czynności
Mimo, że zima jeszcze nie odpuszcza, zapaleni ogrodnicy już zastanawiają się, jakie porządki należy poczynić w ogrodzie po zimie. Choć w najbliższych tygodniach, według zapowiadanych prognoz, zima będzie jeszcze z nami, warto już dziś zastanowić się i zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie, na tarasie i najbliższym otoczeniu domu. Jak przygotować się do wiosny w ogrodzie? Podpowiadamy.
Wiosenne porządki - na czym się skupić?
Jesteś zapalonym ogrodnikiem, a Twój ogród to miejsce, o które dbasz i w którym spędzasz dużo czasu? Zapewne pojawisz się więc w ogrodzie jak tylko zniknie śnieg i będą możliwe pierwsze prace. Nie należy bowiem zwlekać z rozpoczęciem ogrodowych prac i wiosennych porządków. Wprowadzając w życie nasze wskazówki uzyskasz piękny i elegancki ogród, którym będziesz mógł cieszyć się przez cały rok.
Pierwszym zadaniem jest usunięcie i skompostowanie wszystkich martwych roślin jednorocznych, które pozostały po zimie.
Jeśli jesienią nie przycięliśmy bylin, to prawdopodobnie z nadejściem wiosny wyglądają one dość brzydko. Wiele bylin woli pozostać na miejscu przez całą zimę, by mieć zapewnioną właściwą ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych.
Wiosenne porządki - zadbaj o rośliny
Niektóre rośliny krzewiaste o zdrewniałych łodygach (artemisia, buddleia, caryopteris, lawenda itp.) wymagają przycinania każdej wiosny, ponieważ kwitną tylko na nowych gałęziach. Przycina się je wiosną, aby ograniczyć szkody wyrządzone przez zimę i zachęcić roślinę do wypuszczania nowych kwitnących gałęzi. Najlepiej jest poczekać, aż minie niebezpieczeństwo silnych mrozów. Większość z tych zdrewniałych bylin daje znać, że nadszedł czas na ich przycinanie, pokazując oznaki otwarcia pąków na dolnych częściach łodyg lub nowy wzrost u podstawy roślin.
W zależności od miejsca uprawy, niektóre rośliny wieloletnie nigdy nie przechodzą w stan spoczynku, ale mogą wymagać uporządkowania.
Wiosenna pielęgnacja róż zależy w dużej mierze od klimatu. Róże uprawiane w ciepłym klimacie, w którym róże nigdy nie przechodzą w stan spoczynku, dobrze jest dobrze przyciąć i usunąć większość liści, aby zaskoczyć róże, które myślą, że są w stanie spoczynku i muszą się obudzić i zacząć ponownie rosnąć. W przypadku róż, które przechodzą w stan spoczynku, wiosenną pielęgnację należy rozpocząć tuż po tym, jak pąki liściowe zaczną się rozrastać.
Większość drzew i krzewów kwitnących wiosną zawiązuje pąki kwiatowe latem lub jesienią ubiegłego roku. Przycinanie ich wiosną, zanim jeszcze zakwitną, oznacza obcięcie tegorocznych kwiatów. Poznaj szczególne potrzeby drzew kwitnących i odpowiednio je przycinaj.
Większość roślin zimozielonych nie wymaga na wiosnę żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych poza porządkowaniem. Wiosna to dobry czas na nawożenie roślin zimozielonych, ponieważ w tym czasie aktywnie rosną. Jeśli jednak gleba jest zdrowa i bogata, nawożenie roślin zimozielonych powinno być konieczne tylko co drugi rok. Poszukaj dobrze zbilansowanego nawozu, przeznaczonego dla tego typu roślin.
Wiosna to również świetny czas na różnego rodzaju remonty i zmiany w aranżacji naszych wnętrz. Sprawdź nasze porady - remont łazienki koszt. Jeszcze przed rozpoczęciem prac, warto również wyposażyć się w profesjonalny sprzęt, taki jak wałek do odcinania i wiertarko wkrętarka DeWalt 18V.
tekst płatny