Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Porządki w ogrodzie po zimie - najważniejsze czynności

Mimo, że zima jeszcze nie odpuszcza, zapaleni ogrodnicy już zastanawiają się, jakie porządki należy poczynić w ogrodzie po zimie. Choć w najbliższych tygodniach, według zapowiadanych prognoz, zima będzie jeszcze z nami, warto już dziś zastanowić się i zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie, na tarasie i najbliższym otoczeniu domu. Jak przygotować się do wiosny w ogrodzie? Podpowiadamy.

Wiosenne porządki - na czym się skupić?

Jesteś zapalonym ogrodnikiem, a Twój ogród to miejsce, o które dbasz i w którym spędzasz dużo czasu? Zapewne pojawisz się więc w ogrodzie jak tylko zniknie śnieg i będą możliwe pierwsze prace. Nie należy bowiem zwlekać z rozpoczęciem ogrodowych prac i wiosennych porządków. Wprowadzając w życie nasze wskazówki uzyskasz piękny i elegancki ogród, którym będziesz mógł cieszyć się przez cały rok.

Pierwszym zadaniem jest usunięcie i skompostowanie wszystkich martwych roślin jednorocznych, które pozostały po zimie.

Jeśli jesienią nie przycięliśmy bylin, to prawdopodobnie z nadejściem wiosny wyglądają one dość brzydko. Wiele bylin woli pozostać na miejscu przez całą zimę, by mieć zapewnioną właściwą ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych.

Wiosenne porządki - zadbaj o rośliny

Niektóre rośliny krzewiaste o zdrewniałych łodygach (artemisia, buddleia, caryopteris, lawenda itp.) wymagają przycinania każdej wiosny, ponieważ kwitną tylko na nowych gałęziach. Przycina się je wiosną, aby ograniczyć szkody wyrządzone przez zimę i zachęcić roślinę do wypuszczania nowych kwitnących gałęzi. Najlepiej jest poczekać, aż minie niebezpieczeństwo silnych mrozów. Większość z tych zdrewniałych bylin daje znać, że nadszedł czas na ich przycinanie, pokazując oznaki otwarcia pąków na dolnych częściach łodyg lub nowy wzrost u podstawy roślin.

W zależności od miejsca uprawy, niektóre rośliny wieloletnie nigdy nie przechodzą w stan spoczynku, ale mogą wymagać uporządkowania.

Wiosenna pielęgnacja róż zależy w dużej mierze od klimatu. Róże uprawiane w ciepłym klimacie, w którym róże nigdy nie przechodzą w stan spoczynku, dobrze jest dobrze przyciąć i usunąć większość liści, aby zaskoczyć róże, które myślą, że są w stanie spoczynku i muszą się obudzić i zacząć ponownie rosnąć. W przypadku róż, które przechodzą w stan spoczynku, wiosenną pielęgnację należy rozpocząć tuż po tym, jak pąki liściowe zaczną się rozrastać.

Większość drzew i krzewów kwitnących wiosną zawiązuje pąki kwiatowe latem lub jesienią ubiegłego roku. Przycinanie ich wiosną, zanim jeszcze zakwitną, oznacza obcięcie tegorocznych kwiatów. Poznaj szczególne potrzeby drzew kwitnących i odpowiednio je przycinaj.

Większość roślin zimozielonych nie wymaga na wiosnę żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych poza porządkowaniem. Wiosna to dobry czas na nawożenie roślin zimozielonych, ponieważ w tym czasie aktywnie rosną. Jeśli jednak gleba jest zdrowa i bogata, nawożenie roślin zimozielonych powinno być konieczne tylko co drugi rok. Poszukaj dobrze zbilansowanego nawozu, przeznaczonego dla tego typu roślin.

Wiosna to również świetny czas na różnego rodzaju remonty i zmiany w aranżacji naszych wnętrz. Sprawdź nasze porady - remont łazienki koszt. Jeszcze przed rozpoczęciem prac, warto również wyposażyć się w profesjonalny sprzęt, taki jak wałek do odcinania i wiertarko wkrętarka DeWalt 18V.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę