Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 stycznia 2022 napisz DONOS@
211220123215.png

Jak wybrać dobrą i funkcjonalną lodówkę do domu i mieszkania? Porady Homelook.pl

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń AGD w każdej kuchni. Jednak wraz z rozwojem technologicznym mamy na rynku coraz więcej zaawansowanych urządzeń smart z wieloma funkcjami. Dzisiejsze lodówki nie tylko pomagają zachować świeżość warzyw, owoców czy mięsa, ale też pełnią funkcję kostkarki do lodu, posiadają wbudowany ekran dotykowy czy wiele komór o naprawdę różnych funkcjach. Na jaką lodówkę warto się zdecydować? Które funkcje są szczególnie warte uwagi?

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?

Poszukiwania sprzętu RTV i AGD wymagają wcześniejszego zapoznania się z pewnymi oznaczeniami konkretnych parametrów. Warto wiedzieć, jaka wartość danego parametru świadczy o tym, że sprzęt będzie faktycznie funkcjonalny i oszczędny. Warto też sprawdzić, jakie parametry posiadała nasza poprzednia lodówka, aby w razie potrzeby uniknąć problemów, jakie podczas jej użytkowania występowały. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym parametrom, jakimi opisywane są funkcje lodówek:

Wygląd lodówki – czy lodówka może dobrze wyglądać?

Jeśli nie chcesz kupować lodówki pod zabudowę, a wciąż chcesz zadbać o elegancki wystrój kuchni, warto zainteresować się bardziej designerskimi modelami. Wolnostojąca lodówka jest bardzo widoczna, dlaczego więc nie zadbać o to, aby doskonale się prezentowała? Na rynku poza standardowymi modelami w kolorze srebrnym i białym, znajdziemy też bardziej eleganckie czarne lodówki, a nawet modele w stylu retro. Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem czarnych i designerskich lodówek w artykule https://homelook.pl/designerska-kuchnia-8-najlepszych-lodowek-w-kolorze-czarnym/

Wymiary i pojemność – dopasuj do swoich potrzeb

Istotną informacją w tej kwestii, jest oddzielna informacja o pojemności chłodziarki i zamrażarki. Co ważne trzeba też wziąć pod uwagę, czy interesująca nas lodówka jest starszym, czy nowszym modelem. W nowszych projektach systemy chłodzące i inne mechanizmy mają znacznie zmniejszoną objętość, co istotnie wpływa na końcową pojemność lodówki przy takim samym zewnętrznym rozmiarze. By dopasować lodówkę do naszej kuchni, należy wziąć pod uwagę jej wymiary, styl gotowania oraz ilość domowników.

Klasa energetyczna – sprawdź to dokładnie

Klasa energetyczna lodówki ma ogromny wpływ na to, jak oszczędna będzie lodówka podczas użytkowania. Większość obecnie produkowanych lodówek posiada 3 klasy: A+, A++ oraz A+++. Nawet jeśli lodówka z wyższą klasa energetyczną jest początkowo droższa, warto się na nią zdecydować, ponieważ może pozwolić nam zaoszczędzić nawet ponad 50 zł miesięcznie na rachunkach.

Rodzaj lodówki – wolnostojąca czy pod zabudowę?

Wybór pomiędzy tymi rodzajami lodówek to nie tylko kwestia estetyki. Choć prawdą jest, że niektórzy zdecydowanie wolą schować sprzęty AGD w szafkach i blatach, by zachować styl kuchni. Warto jednak zauważyć, że zwykle lodówki pod zabudowę cechują się mniejszym rozmiarem, a dostęp do ich mechanizmów w przypadku konieczności naprawy może być utrudniony.

Systemy chłodzenia

Wyróżniamy 4 różne typy chłodzenia. Wciąż najtańszy i najpopularniejszy jest system statyczny. Na dole znajduje się zimne powietrze, które w miarę ogrzewania przemieszcza się w górę. Inną propozycją jest typ Semi No Frost, który oferuje częściowe odszranianie. Poziom wyżej znajdziemy Full No Frost czy Frost Free, które oferują całkowity brak szronu. Niestety ich wadą jest szybsze wysychanie jedzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też Hybrid Cooling, który oferuje system chłodzenia wilgotnym powietrzem.

Głośność pracy – jeden z najważniejszych parametrów

Jest to często pomijany, a wbrew pozorom naprawdę istotny parametr. Nikt przecież nie chce budzić się w nocy przez hałasujący kompresor lodówki. Najcichszymi urządzeniami są nowe modele bez systemu odmrażania. Ich głośność określa się na poziomie około 35 dB. Najwyższą głośnością charakteryzują się starsze, tańsze urządzenia.

Opcje sterowania

Jeszcze kilka lat temu wszystkie lodówki posiadały wewnętrzne pokrętła do sterowania działaniem lodówki. Obecnie znajdziemy nie tylko modele z panelem dotykowym, ale także modele sterowane zdalnie, na przykład przy pomocy smartfona.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

W nowych modelach znajdziemy wiele innowacyjnych rozwiązań, jak wspomniana wcześniej kostkarka do lodu, dystrybutor wody mineralnej, komorę zero czy jeszcze inne rozwiązania. Warto sprawdzić, co nowego pojawia się na rynku jeśli interesują nas bardziej zaawansowane technologicznie lodówki.

Lodówka wolnostojąca czy pod zabudowę?

Jest tak samo dużo zwolenników, jak i przeciwników tych rozwiązań. Nie da się ukryć, że każdy z nich ma swoje racje. Wśród lodówek wolnostojących znajdziemy wiele więcej modeli: lodówki jedno- i dwudrzwiowe, lodówki side by side, lodówki typu French door czy multi door. Natomiast spośród lodówek pod zabudowę najczęściej możemy wybrać tylko opcje jednodrzwiową lub podblatową. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na to rozwiązanie, właśnie ze względu na ograniczenia, jakie kreuje konieczność dopasowania zabudowy. Nie otrzymamy tu panelu dotykowego, dystrybutora wody czy innych ciekawych propozycji, jakie oferują lodówki wolnostojące.

Czy marka lodówki ma znaczenie?

Najczęściej tak – nawet jeśli nie chodzi o samą jakość, od marki zależna jest nie tylko cena, ale też możliwość serwisowania lub naprawy w przypadku awarii oraz zasady gwarancji. To ważne aspekty, szczególnie jeśli chodzi o sprzęty AGD, z których planujemy korzystać przez dłuższy czas. Nie da się jednak ukryć, że oferty poszczególnych producentów nie są identyczne. Część z nich posiada opatentowane systemy, które zapewniają cichszą czy bardziej ekonomiczną pracę, co na pewno docenisz w dłuższym okresie użytkowania. Warto sprawdzić, którzy producenci cieszą się szczególnym zainteresowaniem klientów.

Na jakie technologie warto szczególnie zwrócić uwagę?

Spośród wielu nowoczesnych technologii, jakie wykorzystywane są w nowych modelach lodówek, kilka z nich zasługuje na szczególne zainteresowanie. Ich wykorzystanie w projekcie lodówki ma realny wpływ na jakość korzystania ze sprzętu. Koniecznie sprawdź, czy modele, które oglądasz, zostały w nie wyposażone.

No Frost

Technologia No Frost powoduje ograniczenie osadzania się szronu i lodu na ściankach części chłodzącej lub mrożącej lodówki. Eliminuje to konieczność kłopotliwego i czasochłonnego rozmrażania, które wymaga wyjęcia z lodówki wszelkiej żywności. To obecnie najpopularniejsza technologia wykorzystywana w lodówkach wszelkiego typu.

Programatory osobne dla zamrażarki i lodówki

W starszych lodówkach znajdziemy tylko pokrętło do ustawienia temperatury w górnej części chłodziarki. Nowsze modele posiadają lepsze i bardziej zaawansowane programatory, 2 termostaty dla chłodziarki i zamrażarki, czujnik niedomknięcia drzwi, a nawet funkcję wakacje. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie.

Jak wybrać dobrą i funkcjonalną lodówkę? Podsumowanie

Aby lodówka służyła nam jak najdłużej i bezproblemowo spełniała swoje funkcje, musi być jak najlepszej jakości. Najlepszy sposobem na jej sprawdzenie jest analiza parametrów, o których informuje producent. Warto też sprawdzić kiedy dany model został wprowadzony na rynek, jakie systemy zostały w nim zastosowane oraz jakie ta konkretna lodówka ma opinie wśród klientów. Dzięki takiemu przygotowaniu znacznie zmniejszysz ryzyko zakupu awaryjnego bubla i unikniesz problemów ze zwrotami czy serwisowaniem.

tekst płatny


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę