Czym są fundusze ETF?
Posiadacze oszczędności stają często przed dylematem, w co je zainwestować? Możliwości na rynku finansowym nie brakuje: lokaty, akcje spółek notowanych na GPW, waluty, złote lub srebrne monety, fundusze inwestycyjne. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy, nawet drobny inwestor może znaleźć formę inwestowania dopasowaną zarówno do posiadanych środków, jak również wiedzy o rynku. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat, którym są fundusze ETF.
Fundusze inwestycyjne, a fundusze ETF
O ile fundusze inwestycyjne znane są Polakom od blisko 30 lat, kiedy to w 1992 r. zarejestrowany został Pioneer Pierwszy Polski Fundusz Inwestycyjny, o tyle fundusze ETF mają 10-letnią historię. W 2010 r. Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę funduszy LYXOR ETF WIG 20. Podstawową różnicą pomiędzy klasycznymi funduszami a ETF jest taka, iż wycena tych pierwszych opiera na kursach akcji kilkunastu, kilkudziesięciu spółek giełdowych, w które inwestuje dany fundusz. ETF tymczasem oparty jest o zmianę wartości całego indeksu giełdowego. W przypadki Polski jest to WIG 20.
Fundusze ETF na świecie
Krótka historia działania ETF w Polsce nie oznacza w żadnym razie, że jest to względnie nowa forma inwestowania. Na świecie fundusze ETF znane są od 30 lat, gdy w Kanadzie powstał pierwszy ETF oparty o indeks kanadyjskiej giełdy w Toronto. Od tamtej pory wartość zgromadzonych w nich aktywów dynamicznie rośnie przekraczając obecnie kilka bilionów USD. Największymi rynkami ETF są USA – 4,5 biliona USD, Europa - 1 bilion USD, Japonia - 400 mld USD. Łącznie na całym świecie działa ok. 7000 różnych funduszy tego typu. Należą one zarazem do najszybciej rosnącej grupy instrumentów finansowych w ostatnich 20 latach. Wśród ekspertów rynkowych nie brakuje opinii, iż tak duży napływ środków na jeden rynek wcale nie jest korzystny, a zwłaszcza bezpieczny.
Główne zalety inwestowania w fundusze ETF
Instytucje finansowe, które dają inwestorom możliwość inwestowania w fundusze ETF jako główny ich atut wskazują z jednej strony o wiele niższe koszty inwestowania wobec tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, z drugiej dostęp do największych giełd świata. Globalnie działające fundusze oparte są bowiem o indeksy największych na świecie giełd m.in.:- amerykańskiej NASDAQ, NYSE oraz New York Stock Exchange,- niemieckiej Deutsche Borse (XETRA),- japońskiej Tokyo Stock Exchange.Podsumowując, fundusze ETF wydają się ciekawą alternatywą wobec innych form inwestowania. Jak w każdej jednak inwestycji warto zachować zdrowy rozsądek i nie inwestować całych lub większości posiadanych środków w jeden instrument. Nieprzewidywalność rynków finansowych i historie kilku krachów giełdowych pokazują, że ostrożność jest zawsze wskazana.
tekst płatny